Radyofrekans veya mikrodalga ablasyon tedavisi uygulanmış primer hiperparatiroidizm tanılı hastalarda tedavi etkinlik ve güvenilirlik
Treatment effectiveness and reliability in patients with primary hyperparathyroidism diagnosis who received radiofrequency or microwave ablation treatment
  1. Tez No: 929379
  2. Yazar: TUĞRUL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Primer hiperparatiroidizm (PHPT) tedavisinde ultrason (US) eşliğinde mikrodalga ablasyon (MWA) ve radyofrekans ablasyonun (RFA) etkinliğini ve güvenliğini retrospektif olarak araştırmak. 11 Mayıs 2017 – 15 Mayıs 2023 tarihleri tarasında PHPT tedavisinde MWA ve RFA'nın etkinlik ve güvenirliği retrospektif olarak değerlendirildi. Laboratuvar testleri ablasyon öncesi ve sonrası yapıldı ve ablasyondan sonra 1. 3. 6. ve 12.aylarda kontrol edildi. Birincil sonuç başarı oranıdır. İkincil sonuçlar komplikasyonlar ve ablasyondan sonra serum PTH, kalsiyum, fosfor düzeylerindeki dinamik değişikliklerdir. Çalışmaya, MWA veya RFA uygulanan 91 paratiroid nodülü (ortanca maksimum çap, 1,6 cm) olan 89 hasta (ortalama yaş, 63± 10,5 yıl) dahil edildi. Tekniğin başarı oranı %98,6 (88/89) dir. Başarı oranı Ca için %84,6 (75/89 ) ve Ca ve PTH için %74,2 (66/89h ).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of the study to retrospectively investigate the efficacy and safety of ultrasound (US)-guided microwave ablation (MWA) and radiofrequency ablation (RFA) in the treatment of primary hyperparathyroidism (PHPT). We conducted a retrospective single-center study to evaluate the efficacy and safety of MWA and RFA for PHPT between May 11, 2017 and May 15, 2023. Laboratory tests were performed before and after ablation and were checked at 1, 3, 6, and 12 months after ablation. The primary outcome was success rate. Secondary outcomes were complications and dynamic changes in serum PTH, calcium, and phosphorus levels after ablation. The study included 89 patients (mean age, 63±10.5 years) with 91 parathyroid nodules (median maximum diameter, 1.6 cm) who underwent MWA or RFA. The success rate of the technique was 98.6% (88/89). The success rate was 84.6% (75/89) for Ca and 74.2% (66/89h) for Ca and PTH. Pre-ablation PTH level was the factor associated with the success rate (.