Identification of optimum milling parameters through machine learning
Makine öğrenmesi ile optimum frezeleme parametrelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 929407
  2. Yazar: GAMZE BALÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Frezeleme işlemleri birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Otomotiv gibi endüstrilerde, yüksek hacimli imalat ihtiyacı veya büyük kalıpların üretilmesi gerekliliği nedeniyle üretim hızı öne çıkarken, havacılık ve elektronik endüstrileri tolerans bantlarını aşmayan hassas imalata odaklanmak zorundadır. Bu durum, işleme merkezi sınırları dahilinde malzeme kaldırma oranını maksimize etmek veya kabul edilebilir parçalar elde etmek için takım sapması ve titreşim riskini minimize etmek gibi farklı optimizasyon denklemleri gerektirir. Her iki optimizasyon da ürünün birim maliyeti üzerinde büyük bir etki yaratacağından, işleme süresi ile takım maliyeti arasındaki dengeyi tanımlamalı ve optimum kesme parametreleri ile takım boyutlarının seçimine yardımcı olunmalıdır. Bu tezde, yapay zeka uygulamalarındaki artış ve tahminlerdeki doğruluk seviyeleri nedeniyle, optimum çözüm, denetimli makine öğrenimini (ML) ile araştırıldı. Titanyum alaşımı (Ti-6-4) iş parçası malzemesinin karbür takım ile kesme işlemi, farklı kesici takım ve parametre senaryolarıyla simüle edilerek kesme kuvvetleri, titreşim durumu, yüzey hataları, işleme süresi, takım ömrü ve takım bükülme stresi hesaplanmıştır. Veri hazırlama adımının ardından, verileri test etmek ve eğitmek için Gauss Süreci regresyonu kullanılmış, Bayes Optimizasyonu ile en iyi sonuçlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Milling operations are commonly utilized in many industries. Productivity rate becomes prominent in the industries such as automotive due to the need for high-volume manufacturing or the requirement to produce large die casts, whereas the aerospace and electronics industry must focus on precise manufacturing that does not exceed tolerance bands. This condition results in different types of optimization equations such as maximizing material removal rate with respect to machining center limits or minimizing the tool deflection and chatter risk to achieve conforming parts. Both optimizations will indicate a major effect on the unit cost of the product, hence they should describe the trade-off between the machining time and tool cost and help the selection of the optimum cutting parameters and tool dimensions. The increase in AI implementations and their promising accuracy levels were the main reasons to choose the supervised machine learning (ML) to investigate the optimum solution. In this thesis, Titanium alloy (Ti-6-4) workpiece material cutting process with carbide tool has been simulated for many different cutting tool and process parameter scenarios to calculate cutting forces, chatter status, surface form errors, machining time, tool life and tool breakage. Following the data preparation step, Gaussian Process Regression model has been computed for the optimization step with Bayesian approach.