Ölümsüzlük inancının ölüm korkusuyla başa çıkmadaki rolü
The role of belief in immortality in dealing with the fear of death
  1. Tez No: 929422
  2. Yazar: AHMET TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hayat ve ölüm birbirlerinden farklı kavramlar şeklinde algılansa da aslında bu iki hakikat birleştiklerinde bir bütünlük meydana getirmektedir. Ölüm, hayatın gayesi olarak benimsenmekte ve hayatı tamamlayıcı bir vazife görmektedir. Farklı topluluklarda ve kültür ortamlarında insanların karakteri, yaş durumu ve inanç durumuyla bağlantılı olarak çeşitlilik gösteren ölüme yönelik tanımlar ortaya konmuştur. Ölüme yönelik insanlardaki tutum ve davranışlarda rölatif bir durum söz konusudur. Ölüm endişesi; ölüme yönelik olarak insanın doğumuyla başlayan, yaşam boyunca süren, insanın korkularının temelini oluşturup karakterinin oluşumunda ve gelişmesinde önemli bir faktördür. Ayrıca ölüm; kişinin benliğini ve dünyasını kaybedebilecek potansiyelinin olduğunu, bununla birlikte onun hiçlik makamında olabileceğinin farkındalığı sonucu oluşan bir duygu olarak kabul edilir. Bu çalışmada ölüm ve ölüm kaygısı kavramları; ölüm endişesinin oluşum faktörleri; ölüm endişesini izah etmeye dair açıklamalar, ölüm endişesinin analizinde faydalanılan yöntem ve betimlemeler, ayrıca batılı filozoflar ve İslami bakış açılarıyla konunun değerlendirilip neticeye ulaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although life and death are perceived as different concepts from each other, in fact, these two truths create a unity when they are combined. Death is accepted as the purpose of life and sees life as a complementary task. Various definitions for death have been put forward in various communities and cultural environments in connection with people's character, age status and belief status. There is a relative situation in the attitudes and behaviors of people towards death. Death anxiety; It is an important factor in the formation and development of a person's character, forming the basis of a person's fears that start with the birth of a person in relation to death, last throughout life, and is an important factor in the formation and development of a person's character. In addition, death is considered as an emotion caused by the awareness that a person has the potential to lose his/her self and world, but that he/she may be in the position of nothingness. In this study, the concepts of death and death anxiety; factors of formation of death anxiety; explanations about explaining death anxiety