Büyük İskender'in Doğu siyaseti
  1. Tez No: 92942
  2. Yazar: MURAT ALBECER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Makedonyalı Büyük İskender ( M.Ö. 356 - 323 ), Eskiçağ tarihinin en önemli ve ünlü şahsiyetlerinden birisidir. Ege Denizi'nden Hindistan'ın indus Nehri'ne, Libya Çölü'nden Hazar Denizi'ne yayılan, Dünya'nın sayılı büyük imparatorluklarından birisinin kurucusu olmuştur. Ancak, daha 33 yaşında iken genç yaşta ölümü, gerek kurmuş olduğu Büyük İskender İmparatorluğu'nun uzun süreli yaşaması, gerekse kurmayı tasarladığı Dünya imparatorluğu'nun gerçekleşmesi önünde en büyük engeli teşkil etmiştir. Dünya tarihinde ilk defa olarak Makedonyalı Büyük İskender, Doğu ve Batı dünyası arasındaki tezadı ve mücadeleyi ortadan kaldırmak suretiyle, ortak ve yeni bir Dünya İmparatorluğu kurmayı tasarlamıştır. Kendisinin Doğu dünyasında bulunduğu süre içinde izlemiş olduğu siyaset ile hayat bulan bu tasarı, günümüze kadar önemini ve değerini korumuştur. Büyük iskender'in Doğu Siyaseti başlığını taşıyan ve dört bölümden oluşan bu çalışmada; Makedonyalı Büyük iskender'in Doğu dünyasında bulunduğu süre içinde izlemiş olduğu askeri, idari ve kültür siyaseti, kurmuş olduğu imparatorluk ile kurmayı tasarladığı Dünya imparatorluğu, Doğu ve Batı dünyasında bıraktığı izler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde; Büyük iskender öncesi Makedonya, Yunanistan ve Pers İmparatorluğu, Büyük iskender'in yetişmesi, tahta çıkışı ve Doğu seferi öncesi faaliyetleri ele alınmıştır. Büyük İskender'in Doğu Seferi başlığını taşıyan ikinci bölüm; Büyük İskender'in ve Pers İmparatorluğu'nun Askeri ve Mali imkanları, Anadolu'nun Fethi, Suriye'nin Fethi, Mısır'ın Fethi, Iran ve Orta Asya Ülkeleri'nin Fethi, Hindistan'ın Fethi ve önasya'ya Dönüş olmak üzere altı kısımdan oluşmaktadır.125 Üçüncü bölümde; Büyük İskender'in Doğu seferi sonrası faaliyetleri ve ölümü, Büyük İskender imparatorluğu'nun sistemi ve paylaşılması ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise; Büyük İskender'in Dünya hakimiyeti fikri ile Doğu ve Batı dünyasında bıraktığı izler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alexander the Great of Macedon ( 356 - 323 B.C. ) was one of the most important and famous persons in the history of Antiquity. He was the founder of one of the largest empire in the world, laying from the Aegean Sea to the Indus River in India and from the Libya Desert to the Caspian Sea. However, his early death in 33 years old was a great handicap for the Alexander the Great Empire to survive long and for his dream of the World Empire to be realized. For the first time in the history of the world, Alexander the Great of Macedon thought to found a common and new global empire by removing the contradiction and fight between the Eastern and the Western worlds. Such a thought which was quickened by the policy pursued during his stay in the Eastern world has been keeping its importance and value so far today. In this study under the headline Alexander the Great's Eastern Policy consisting of four sections; the military, administrative and cultural policies applied by Alexander the Great while he was in the Eastern world, the Alexander the Great Empire founded by him, the World Empire thought to be founded by him, the traces left by him in the Eastern and Western worlds are tried to be set forth. In the first section; the Macedonia, the Greece and the Persian Empire before Alexander the Great, the growth of Alexander the Great, the accession of him and the activities before his Eastern expedition are handled. The second section under the headline Alexander the Great's Eastern Expedition consists of six parts; the Military and Financial Capabilities of Alexander the Great and the Persian Empire, the Conquest of the Anatolia, the Conquest of the Syria, the Conquest of the Egypt, the Conquest of the127 Iran and the Middle Asian Countries, the Conquest of the India and Return to the Near Asia. In the third section; the activities of the Alexander the Great after his Eastern expedition and his death, the system of the Alexander the Great Empire and the division of the empire are handled. In the fourth section; the thought of Alexander the Great about controlling the world and the traces left by him in the Eastern and Western worlds are evaluated.