Uluslararası muhasebe standartlarında firma karı üzerine etki eden alternatif muhasebe politikalarına ve Türkiye'nin uyum derecesine ilişkin bir araştırma
- Tez No: 92944
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
226 ÖZET Bu çalışmada, kara etki eden muhasebe politikaları açısından, ülkemiz uygulamalarının ulusal uyumu, Amerika ve İngiltere ile ülkeler arası uyumu ve uluslararası uyumu araştırılmıştır. Uyum derecesinin ortaya konması için Arher, Delvaille ve McLeay tarafından geliştirilmiş olan Ulusal C Endeksi ve Uluslararası C Endeksi kullanılmıştır. İstatiktiksel test sonuçları, muhasebe politikalarının ulusal uyumunun yüksek olduğunu, ancak gerek ülkeler arası ve gerekse uluslararası uyumun ise oldukça düşük olduğunu göstermiştir. Ülkeler arası ve uluslararası uyumun düşük olması muhasebe politikaları açısından, ülkemiz uygulamaları ile Amerika ve ingiltere uygulamalarının oldukça farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçları, uluslararası uyumun sağlanmasına yönelik olarak lASC'nin 1973'den beri yürütmekte olduğu çalışmalara rağmen, halen muhasebe politikalarında uluslararası uyumun sağlanması için IASC ve bu kurula üye ülkelere ve özellikle ülkemize büyük görev düşmekte olduğunu göstermektedir. r.C ¥lMSEKÖĞRtTIMKD8ÜİLp
Özet (Çeviri)
227 ABSTRACT In this thesis, it was examined national harmonization in Turkey and international harmonization between Turkey, United States and United Kingdom with respect to the accounting policies which are used measuring profit. Harmonization is measured using the national (Within-country comparability) C index and the international (Between-country comparability) C index which were developed by Archer, Delvaille ve McLeay. The statistical tests show that national harmonization is high range of values but international harmonization is low rage of values. The fact that international harmonization is low range of values is showed that there are significant differences between Turkey, United States and United Kingdom. Although the study which has been conducted by IACS since 1973, the result of research shows that IASC and the members of this-especially our country have still big responsibilities to make accounting policies harmonized.