Hemşirelerde ölüm kaygısı, ölüme karşı tutum ve palyatif bakım verme isteğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting death anxiety, attitude toward death, and willingness to provide palliative care in nurses
  1. Tez No: 929446
  2. Yazar: ALEYNA ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde ölüm kaygısı, ölüme karşı tutum ve palyatif bakım verme isteğini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmış olup kesitsel bir çalışmadır. Araştırma İstanbul ili sınırları içinde bulunan; tanı, tedavi ve bakım hizmetlerinin sunulduğu İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi'nde 01.09.2023 - 09.10.2023 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 150 hemşire ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Ölüme Karşı Tutum Ölçeği, Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşimi Ölçeği kullanılarak anket yöntemi ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS 22.0 versiyon programı kullanıldı. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirildi. Tanımlayıcı analizler (sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma), Student t testi, χ2 testi kullanıldı. Ölçekler arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 27,85±6,71 yıl (Min=19; Mak=56) ve deneyim süreleri ortalama 73,26±77,98 ay (Min=1; Mak=442) olarak bulundu. Bu araştırmada hemşirelerin ölüm kaygısı, ölüme karşı tutumları ve palyatif bakım verme isteğinin etkilenmesi arasında anlamlı ilişki saptandı. Hemşirelerin ölüme karşı tutumlarının ve ölüm kaygıslarının düzenli aralıklarla değerlendirilmesi, eğitim ve psikolojik danışmanlıklarla desteklenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the factors affecting death anxiety, attitude toward death, and willingness to provide palliative care in nurses and is a cross-sectional study. The study was conducted with 150 nurses who volunteered to participate between 01.09.2023 and 09.10.2023 at Istanbul Okan University Hospital, where diagnosis, treatment, and care services are provided, within the borders of Istanbul province. The research data were collected using a questionnaire method using the Personal Information Form, Attitude Towards Death Scale, Thorson-Powell Death Anxiety Scale, and Caring Nurse-Patient Interaction Scale. IBM SPSS 22.0 version program was used for statistical analysis of the data. The Kolmogorov-Smirnov test was used to evaluate the suitability of the variables for normal distribution. Descriptive analyses (number, percentage, mean, and standard deviation), Student t-test, and χ2 test were used. Pearson correlation analysis was used to determine whether there was a relationship between the scales. The average age of the nurses participating in the study was 27.85±6.71 years (Min=19; Max=56) and their average experience was 73.26±77.98 months (Min=1; Max=442). In this study, a significant relationship was found between nurses' death anxiety, attitudes towards death, and willingness to provide palliative care. It is recommended that nurses' attitudes towards death and death anxiety be evaluated at regular intervals and supported with training and psychological counseling.