Yakınçağda Girit Adası'nın durumu
- Tez No: 92945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEİN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Yapmış olduğumuz bu çalışma XIX. yüzyılın başlarından XX. yüzyılın başlarına kadar Girit Adası'nın tarihi, idari, sosyal ve ekonomik durumunu kap samaktadır. Konumu itibari ile önemli bir mevkide bulunan Girit Adası çeşitli milletle rin saldırılarına maruz kalmıştır. Akdeniz'in kilidi durumundaki Ada, çeşitli me deniyetlere de beşiklik yapmıştır. Ada, Osmanlı fethinden önce Venediklilerin elinde bulunuyordu. Osman lıların Ada'yı fetih hareketleri 1645'de Sultan îbrahim Döneminde başlamıştır. Yaklaşık 25 yıl süren çetin bir mücadele döneminden sonra 1669 yılında tama men Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Osmanlı Devleti fethettiği yerlerde sergilediği hoşgörü ve adalet anlayışını Girit'te de uygulamaya soktu. İdari ve sosyal düzenlemeler yapılarak Ada'da dü zenli bir yönetim oluşturuldu. Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasına kadar Ada'da ciddi bir olay ya şanmadı. Ancak bağımsız yunan Pevleti'nin kurulmasından sonra Ada'daki a- yaklanmaların ardı arkası kesilmedi. Yunanistan Ada'yı kendisine katmak için azami gayretler içerisine girdi. Bu arada Büyük Devletler de çıkar ve menfaatleri gereği Girit Meselesinin içersine girdiler. Kendi menfaatleri doğrultusunda den geler oluşturmaya çalıştılar. 1896 Osmanlı- Yunan Savaşı'nın akabinde Ada'yı işgal ettiler. 1897 yılında da Ada'da muhtariyet idaresi oluşturarak, Yunan Kralı'- nın oğlunu vali tayin ettiler. Bu süreç içerisinde Girit müslümanlarına çok büyük baskı ve işkenceler yapıldı. Bütün bu olaylar neticesinde Ada 1913 yılında yapılan Londra Antlaşması ile resmen Osmanlı Devleti'nin elinden çıkarak Yunanistan'a katılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study covers the historical, administrative, social and economic situation of the Island of Crete from the beginning of 19th Century until the beginning of 20th Century. Island of Crete situaded in an important location have experiecned attacks from various peoples. The Island which is a key to the Mediterranean has accommodated various civilizations. The Island has been dominated by Venetians before the Ottoman conquest. Ottoman attempts to conquer the Island started on 1645 during the period of Sultan Ibrahim. The Island was put under the domination of Ottoman Empire completely on 1669, after a long fight of 25 years. Ottoman Empire has applied the same understanding of tolerance and justice which has been shown in the places conquered. Administrative and social arrangments have been effected and a regular administration has been established in the Island. Any serious event has not been experienced in the Island until Greece has obtained her freedom. However, rebellions have continued without stop after Greece has obtained her freedom. Greece has shown maximum effort to include the Island in her territories. Meanwhile the Great statets have been involved in the matter of Crete due to their interests. They have tried to establish balances m favour of them. They occupied the Island at the end of Ottoman-Greek war in 1896. They establishe an autonomy in the Island in 1 897 and appomted the son of the Greete King as the governor. During this period Cretian Muslims have experienced heavy pressure and tortures. As a result of all these events, the Island was lost by the Ottoman State and included in Greece officially by the Agreement of London in 1913.