Türkiye'de özürlülerin büro hizmetlerinde istihdam edilmesi açısından mesleki eğitimin önemi
  1. Tez No: 92946
  2. Yazar: BAHAR BORAN BÖCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada ülkemizde sayılan yaklaşık yedi buçuk sekiz milyona varan özürlü bireylerin istihdam açısından yasalardaki ve uygulamalardaki sorunları incelenmiştir. Görme, işitme ve ortopedik özürlü bireyler çalışma kapsamına alınmış, zihinsel özürlülerle sürekli hastalığı olan özürlüler çalışmanın dışında bırakılmıştır. özürlü bireylerin mesleki rehabilitasyonlarının istihdam açısından önemi çeşitli yollarla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çünkü yasal düzenlemelerdeki aksaklık ve boşluklarla özürlü bireylerin kamu ve özel sektördeki istihdamları oldukça zor olmaktadır. Bunun yanında özürlü bireyin mesleki anlamda niteliğinin olmaması da onun istihdamını daha da güçleştirmektedir. Bu nedenle özürlü bireylerin bu sorunlara rağmen istihdamlarının mümkün olabilmesi için yasal düzenlemelerin yanında mesleki rehabilitasyonun önemi vurgulanmıştır. Eğer özürlü bireye özürüne uygun ve istek duyduğu alanda yeterli mesleki rehabilitasyon verilirse o birey sağlıklı bireyler kadar verimli çalışabilecektir. Böylelikle yeterli mesleki rehabilitasyonu almış özürlü bireyler, özürlerine uygun bürolarda rahatlıkla istihdam edilebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
In this work, the problems of unabled people, who are approximate in the number of seven and a half or eight millions, have been searched with the point of view in employing law md practice. Blind deaf and people who have orthopedic problems are employed in the working field where as mentally unabled people and people who have continuous deases aren't employed in the same field. The importance of the proffessional rehablitations of unabled individuals in the aspect of employing have been shown using variety of ways. The employing of unabled people is very difficult in the public or private sector because of the problems in law order. Besides He lack of proffessional quality of unabled people is caused much more problems in employing. For that reason the importance of law order in company with proffessional rehabilitation has been emphasized on making possible the solition of employing problems. If enough proffessional rehabilitation is given to unabled individuals who are volenteers in a field or suitable for ajob despite of their physical problems, they can work as productive as abled ones. In conclusion unabled people who get enough proffessional rehabilitation will be able to employed easily according to their physical problems in suitable offices.