Farklı indirekt kompozit materyallerinin bağlantı kuvvetine simantasyon öncesi uygulanan geçici dolgu materyallerinin etkisinin In Vitro olarak incelenmesi
An In Vitro investigati̇on of the effect of temporary filling materials applied before cementation on the bonding strength of different indirect composite materials
  1. Tez No: 929451
  2. Yazar: HATUN BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı, simantasyon aşamasından önce uygulanan geçici restoratif materyallerin farklı laboratuvar kompozit materyalleri kullanılarak hazırlanan indirekt restorasyonların dentin bağlanma dayanımına etkisini mikrogerilim test yöntemiyle değerlendirmektir. Bu çalışma 20 gruptan oluşmaktadır ve her grup için 2, toplamda 40 adet çekilmiş diş kullanılmıştır. Tüm dişler mine-dentin sınırının hemen altından yüzeye dik olacak şekilde kesilmiş ve yüzeyel dentin açığa çıkarılmıştır. Standart smear tabakası oluşturmak için 60 saniye, 600 gritlik zımpara kağıdı ile su altında pürüzlendirme yapılmıştır. Yüzey hazırlığı tamamlanan dişlerin silikon ölçü materyali ile ölçüsü alınmış, alçı modelleri elde edilmiştir. Tüm dişler rastgele 5 farklı gruba ayrılmış, içlerinden seçilen 4 gruba sırasıyla Clip F (Voco), Coltosol F (Coltene), DuoTEMP (Coltene), Temp It (Spident) geçici dolgu materyalleri üretici talimatlarına göre uygulanmış, geçici dolgu materyali uygulanmayan grup ise kontrol grubu olarak kabul edilmiştir. Hem geçici olarak restore edilen gruplar hem de kontrol grubu, 1 hafta boyunca 37 ºC'de yapay tükürük solüsyonunda bekletilmiştir. Tüm gruplar indirekt restorasyonda kullanılacak kompozite (Gradia Plus (GC Europe) ve Signum Ceramis (Heraeus Kulzer)) göre iki alt gruba ayrılmıştır. Gruplar belirlendikten sonra alçı modeller üzerinden indirekt restorasyonlar hazırlanmıştır. 1. haftanın sonunda geçici restorasyonlar mekanik olarak diş yüzeyinden uzaklaştırılmış, makroskopik açıdan artık bırakılmamıştır. İndirekt restorasyonların simantasyon aşamasında mevcut gruplar, uygulanacak adeziv sisteme (Clearfil SE Bond (Kuraray) ve Scotchbond Universal Plus (3M ESPE)) göre iki alt gruba daha ayrılmıştır. Adeziv yüzey hazırlığı yapıldıktan sonra indirekt restorasyonlar, Relyx Ultimate Clicker (3M ESPE) dual kür siman ile diş yüzeyine yapıştırılmıştır. Tüm örnekler, içerisinde yapay tükürük bulunan termal siklus cihazında 5000 döngü yaşlandırmaya maruz bırakılmıştır. Yaşlandırma sonrası düşük hızlı hassas kesme cihazı ile diş yüzeyinden 1 mm2 bağlanma alanına sahip çubuklar elde edilmiş ve periferal dentin bölgesinden toplamda 7 adet çubuk seçilmiştir (n=7). Bu çubuklar mikrogerilim test cihazına yerleştirilmiş, 0,5 mm/dk çapraz kafa (crosshead) hızında kopma gerçekleşinceye kadar kuvvet uygulanmıştır. Kopma değerleri megapaskal (MPa) cinsinden hesaplanmıştır. Kopma arayüzleri stereomikroskop ile incelenmiş ve kırılma türleri adeziv, koheziv ve miks olarak kaydedilmiştir. Farklı geçici dolgu materyalleri arasında dentin bağlanma değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0,05), ancak Gradia Plus uygulanan gruplarda dentin bağlanma dayanım değerleri Signum Ceramis grubuna göre yüksek bulunmuştur. Gruplar içerisinde en yüksek ortalama µTBS değeri Gradia Plus/Total Etch/Kontrol grubunda görülmüştür. Çalışma sonucunda, tüm geçici dolgu materyallerinin dentin yüzey aktivitesini etkileyerek bağlanma değerlerinde farklılıklara yol açtığı, özellikle çinko oksit-kalsiyum sülfat içerikli geçici materyallerde ve self etch adeziv sistemlerde bu farkın daha da belirginleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of temporary restorative materials applied before the cementation phase on the dentin bond strength of indirect restorations prepared using different laboratory composite materials by micro- tensile testing method. This study consisted of 20 groups and 2 extracted teeth were used for each group, for a total of 40 extracted teeth. All teeth were cut perpendicular to the surface just below the enamel-dentin boundary and all occlusal enamel was removed to expose the surface dentin. To create a standard smear layer, roughening was performed under water with 600 grit SiC paper for 60 seconds. The teeth for which surface preparation was completed were measured with silicone impression material and plaster models were prepared. All teeth were randomly divided into 5 different groups and Clip F (Voco), Coltosol F (Coltene), DuoTEMP (Coltene), Temp It (Spident) temporary filling materials were applied to 4 groups according to the manufacturer's instructions and the group without temporary filling material was considered as the control group. Both the temporarily restored groups and the control group were kept in artificial saliva solution at 37 ºC for 1 week. All groups were divided into two subgroups according to the composite used for the indirect restoration (Gradia Plus (GC Europe) and Signum Ceramis (Heraeus Kulzer)). After the groups were determined, 5 mm high indirect restorations were prepared on plaster models. At the end of the 1st week, the temporary restorations were mechanically removed from the tooth surface with the help of a probe and the surface was cleaned with a polishing brush and no residue was left macroscopically. During the cementation phase of indirect restorations, the existing groups were divided into two more subgroups according to the adhesive system to be applied (Clearfil SE Bond (Kuraray) and Scotchbond Universal Plus (3M ESPE)). After adhesive surface preparation, the indirect restorations were cemented to the tooth surface with RelyX Ultimate Clicker (3M ESPE) dual-cure cement. All specimens were exposed to 5000 cycles of aging in a thermal cycler containing artificial saliva. After aging, rods with a bonding area of 1 mm2 were obtained from the tooth surface with a precision fast-slow cutting device and a total of 7 rods were selected from the peripheral dentin area (n=7). These rods were placed in a micro- tensile tester and force was applied at a crosshead speed of 0.5 mm/min until rupture occurred. The failure values were calculated in megapascals (MPa). Failure interfaces were examined with a stereomicroscope and failure types were recorded as adhesive, cohesive and mixed. Statistically significant differences were found in dentin bond strength values among different temporary filling materials (p0.05). However, Gradia Plus groups exhibited higher dentin bond strength than the Signum Ceramis groups. The highest mean µTBS value was observed in the Gradia Plus/Total Etch/Control group. The study concluded that all temporary filling materials affect dentin surface activity, leading to variations in bond strength. These differences were more pronounced with zinc oxide-calcium sulfate-based temporary materials and self-etch adhesive systems.