İşyeri nezaketsizliği ve örgütsel mağduriyetin işe tutkunluk üzerine etkisi: İşgören avukatlığının aracı rolü
The effect of workplace incivility and organizational victimization on work engagement: The mediating role of employee advocacy
- Tez No: 929455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı; işyeri nezaketsizliği ve örgütsel mağduriyetin, işe tutkunluk üzerindeki etkisinde işgören avukatlığının aracı rolünü analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi imalat sektöründeki işletmeler oluşturmaktadır (n=403). Araştımada verileri, literatürde güvenirlirliği ve geçerliliği test edilmiş olan ölçeklerden oluşan bir anket yardımıyla toplanmıştır. Araştırmada ilk önce bahsi geçen ölçeklerin güvenilirlik ve geçerliliklerini test etmek için doğrulayıcı faktör analizinden yararlanılarak bir ölçüm modeli geliştirilmiştir. Daha sonra, bu ölçüm modeli esas alınarak varsayılan ilişkileri test etmek için yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, iş yeri nezaketsizliğinin, işe tutkunluğu negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Benzer şekilde, örgütsel mağduriyetin de işe tutkunluğu negatif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği ortaya konmuştur. Diğer yandan, işgören avukatlığının işe tutkunluğu pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, işyeri nezaketsizliğinin işgören avukatlığını negatif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği ancak, örgütsel mağduriyetin işgören avukatlığını negatif yönde ama anlamlı olmayan şekilde etkilediği gözlemlenmiştir. Ayrıca, işgören avukatlığının, işyeri nezaketsizliği ile işe tutkunluk arasındak ilişkide tam aracı rolü oynadığı ortaya konulmuştur. Ancak, işgören avukatlığının, örgütsel mağduriyet ile işe tutkunluk arasındaki ilişkide aracıroü oynamadığı araştırma bulguları arasında yer almaktadır. Son olarak, çalışma teorik ve yönetsel uygulamalara yönelik çıkarımlarda bulunmakta, araştırma bulgularıyla ilgili sınırlamaları tartışmakta ve bu konuyla ilgili gelecekteki araştırmalara yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the mediating role of employee advocacy in the effect of workplace incivility and organizational victimization on work engagement. The sample of the study consists of employees in the manufacturing sector of Kayseri Organized Industrial Zone (n=403). The data were collected with the help of a questionnaire consisting of scales whose reliability and validity have been tested in the literature. First, a measurement model was developed by utilizing confirmatory factor analysis to test the reliability and validity of the aforementioned scales. Then, based on this measurement model structural equation modeling was applied to test the hypothesized relationships. According to the research findings, workplace incivility has a negative and significant effect on work engagement. Similarly, organizational victimization has a negative and significant effect on work engagement. On the other hand, employee advocacy has a positive and significant effect on work engagement. In addition, workplace incivility has a negative and significant effect on employee advocacy, whereas organizational victimization has a negative but insignificant effect on employee advocacy. Moreover, it was revealed that employee advocacy played a full mediating role in the relationship between workplace incivility and work engagement. However, it was found that employee advocacy did not mediate the relationship between organizational victimization and work engagement. Finally, the study draws implications for theoretical and managerial applications, discusses the limitations of the research findings, and suggests directions for future research on this topic.