Exploring the mediating role of rumination between guilt and prolonged grief symptoms
Suçluluk ve uzamış yas semptomları arasındaki ilişkide ruminasyonun aracı rolünün incelenmesi
- Tez No: 929511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, birinci derece bir aile üyesini kaybeden bireylerin deneyimlerini, psikolojik faktörler açısından ve Bilişsel Davranışçı Yaklaşım çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle, suçluluk duygularının mekanizması ve bu duyguların uzamış yas semptomları ile ilişkisi incelenmiş, ruminasyon bu ilişkiye aracılık eden bir faktör olarak ele alınmıştır. Çalışmaya, yaşları 18 ile 70 arasında değişen toplam 273 yetişkin katılmıştır. Katılım kriterleri, birinci derece bir aile üyesinin (anne, baba, kardeş, eş veya çocuk) kaybının en az altı ay, en fazla beş yıl önce gerçekleşmiş olmasını içermektedir. Veriler, Uzamış Yas Ölçeği (PG-13), Suçluluk ve Yas Ölçeği ile Utrecht Ruminasyon Ölçeği (UGRS) kullanılarak toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon ve aracılık analizleri yapılmıştır. Bulgular, suçluluk ve uzamış yas semptomları arasındaki ilişkinin ruminasyon aracılığıyla gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Başka bir deyişle, suçluluk duygularındaki artışın, özellikle ruminatif düşünme üzerindeki etkisi yoluyla, uzun süreli yas belirtileriyle önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermektedir. Bulgular ve sonuçlar mevcut literatürle ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the experiences of individuals who have lost a first-degree family member due to death, focusing on psychological factors within the framework of the Cognitive Behavioral Perspective. Specifically, the study examines the mechanism of guilt feelings and how it is related to prolonged grief symptoms, with rumination serving as the mediating factor. A total of 273 adults, aged 18 to 70 years, participated in the study. Eligibility criteria included experiencing the death of a first-degree family member (mother, father, sibling, spouse, or child) at least six months but no more than five years prior to participation. Data were collected using the Prolonged Grief Scale (PG-13), the Bereavement Guilt Scale, and the Utrecht Grief Rumination Scale (UGRS). Correlation and mediation analyses were performed to explore the relationships between these variables. The findings revealed that rumination mediates the relationship between guilt and PG symptoms. In other words, the findings suggest that heightened feelings of guilt are significantly associated with prolonged grief symptoms, primarily through their effect on ruminative thinking. The findings and their implications are discussed in the context of the existing literature.