İkinci dil öğreniminde ebeveyn desteği, tutumu ve hayat boyu öğrenme eğilimlerinin diyalog pratiği yoluyla incelenmesi
Examining parental support, attitude and lifelong learning tendencies in second language learning through dialogue practice
- Tez No: 929512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Özellikle son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi ve hemen hemen her alanda var olmasıyla dünya toplumlarını takip edebilmek, dünya çapında istenilen bilgiye hızlıca ulaşabilmek, farklı coğrafyalarda yapılan çalışmaları takip edebilmek, hatta iyi bir iş sahibi olmak için ikinci dil bilmek gerekliliği doğmaktadır. Bu sebeplerle ebeveynler ikinci dil bilmenin çocuğunun ve kendisinin hayatında önemli rolü olduğunun farkındadır. Yabancı dil öğreniminde ebeveyn rolü üzerine yapılan araştırmalar, ikinci dil öğrenirken ebeveyn katkısının dil öğreniminde motivasyonu arttırdığını ve çocuğun ikinci dil gelişimini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı ebeveynlerin evde bir destek aracı olarak İngilizce diyalog pratiğinin, çocuklarının yabancı dil öğrenmelerine yönelik tutumları ve kendilerinin hayat boyu öğrenme eğilimlerine olası etkilerini incelemektir. 32 ortaokul öğrenci velisinin katılımıyla gerçekleştirilen bu eylem araştırmasında katılımcıların dört hafta boyunca evde diyalog pratiği yapmaları istenmiş katılımcı görüşleri yapılandırılmış görüşme formlarıyla kayıt altına alınmıştır. Ebeveynlerin görüşlerinin belirlenmesinde içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda okul kitaplarından yararlanılarak hazırlanan mini diyalog kitapçığı ile evde ebeveynle birlikte İngilizce konuşma pratiği yapmak hem çocuk hem anne baba açısından keyifli, eğlenceli, öğretici ve okul dışında İngilizce çalışmak için motive edici bir etkinlik olduğu belirlenmiştir. Ayrıca okuldan sonra ikinci dil öğreniminin devam etmesine ebeveynlerin destek olması için evde kullanabilecekleri bir kaynağa ihtiyaç duydukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, with the rapid development of technology and its presence in almost every field, it has become necessary to know a second language. In order to follow world societies, to access information quickly around the world, to follow the studies carried out in different geographies, and even to have a good job. For these reasons, parents are aware that knowing a second language plays an important role in their own lives and their children's lives. Studies on the role of parents in learning a foreign language show that parental contribution while learning a second language increases motivation in language learning and positively affects the child's second language development. The aim of this study is to examine the possible effects of parents' English dialogue practice at home as a support tool, their attitudes towards their children's foreign language learning and their own lifelong learning tendencies. In this qualitative action research conducted with the participation of 32 parents of middle school students, the participants were asked to practice dialogue at home for four weeks, and their opinions were recorded with structured interview forms. Content analysis was conducted to determine the parents' opinions. As a result of the research, it was determined that practicing English at home with parents using a mini dialogue booklet is an enjoyable, fun, educational and motivating activity for both the child and the parent to study English outside of school. It was also determined that parents need a resource that they can use at home to support the continuation of second language learning after school.