Stratejik yönetim ve etkinlik (bir uygulama örneği)
- Tez No: 92957
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET STRATEJİK YÖNETİM VE ETKİNLİK (BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ) Yönetim çok genç bir bilim dalıdır. Modern işletmeler ise yüzyıl kadar eskidir ve yönetim bilimi işletmelerle birlikte gelişmektedir. Yönetim bilimi bugün işletmecilik hayatında en heyecan verici ve dinamik bir alam oluşturmaktadır. Bugünlerde ekonomik ve işletmecilik yasanımda önemli derecede gelişme ve değişim yaşanmaktadır. İşletmeler bu gelişmeler karşısında yenik düşmemek için tedbirler almalıdırlar. Stratejik Yönetim; bu çalışmada sunulan bir alternatiftir. Stratejik Yönetimle işletmeler etkinliği sağlayabilirler. Çalışmanın ilk bölümü stratejik yönetim kavramım tüm detaylarıyla ortaya koymaktadır. Stratejik yönetim modelinin uygulanmasını adım, adım anlatmaktadır. Stratejik yönetimde işletmenin misyonuna yönelik bir düşünce tarzı konusudur. Şu sorular, cevaplanmabdır: İşletmemiz nedir? Yani biz neyiz ve ne olmak istiyoruz. Şu şekilde, stratejik yönetim mantığıyla sorular cevaplanabilir. İşletmenin amaçlan ortaya konulmalıdır, strateji ve planlar geliştirilmelidir. Bugünün kararlan yarının sonuçlarına göre verilmedir. Bu o kadar kolay bir şey değildir. Alman kararlar işletmenin bütününü ilgilendirecektir ve etkileyecektir. Amaçlar arasında denge kurulmalıdır. İhtiyaçlar arasında denge kurulmalıdır. Sonuçta parasal ve insan kaynaklan etkin bir şekilde kanalize edilmelidir. ikinci bölümde stratejik yönetim ve etkinlik arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Amaç, sistem ve zaman boyutunda etkinlik anlatılmıştır. Son bölümde stratejik yönetim ve etkinlik araştırması yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRATEGIC MANAGEMENT AND EFFICIENCY, (EXAMPLE OF PRACTICING) Management is a young discipline. Modern organizations are barely a century old and management science still continues to grow through these modern organizations. Today, management is one of the most fantastic and dynamic area of the business. In business and economic life, a tremendous growth and change is still being observed. In order to survive in this environment, organizations must apply new management practices. Within this competitive environment, evaluation of organizations continues. In this study, strategic management is presented as on alternative model to active efficiency in organizations. In the first section strategic management concept are analyzed in detail. Model of strategic management practices are explained step by step. The first step, determination of the mission of the organization defines the model. In determination of the mission, the questions; what we are and what we want to be? Are asked. By answering these questions in a strategic management logic gives way to a definite mission statement. Then, strategic goals and targets must be explored in detail and strategies and plans must be established. In order to achieve effective results in the future, today's decisions must be reliable and applicable. But this is not easy. Decisions that is made by the organization is directly effect organization's structure and its health. It is necessary to make a balance between the goals and the necessities of a firm. At the end, human and financial resources must be assigned well. In the second part of this work, a relation between strategic management and efficiency is established. Efficiency is defined as a function of purpose, system and time parameters. In the last section a research on management and efficiency is presented. Results explained in details. IMHC&MANTASYGN