Pilates egzersizlerinin 18-24 yaş arası kadın üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı ve solunum fonksiyonları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of pilates exercises on smartphone addiction and respiratory functions in female university students aged 18-24
- Tez No: 929649
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KONAR, DOÇ. DR. AHMET KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, 18-24 yaş aralığındaki kadınlara uygulanan sekiz haftalık pilates egzersizlerinin akıllı telefon bağımlılığı düzeyleri ve solunum fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmaya Balıkesir üniversitesinde okuyan ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kredi ve Yurtlar Kurumunda barınan yaşları 20.57 ± 1,15 olan 41 kadın üniversite öğrencisi gönüllü olarak katıldı. Çalışma bulguları incelendiğinde katılımcıların ortalama ekran kullanım süresinde, ön test sonuçlarına göre 1 saat 54 dk lık azalma olduğu tespit edildi. Pilates egzersizlerinin akıllı telefon bağımlılığı ve solunum fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Akıllı telefon bağımlılığının alt boyutlarından yalnızlık, duygusal dayanma ve takıntılı davranışlarda anlamlı bir değişiklik tespit edilmezken, işlevsel bozulmada olumlu etkiler görülmüştür. Solunum fonksiyon testleri sonuçlarına göre FEV1, FEV3, FEV1/FVC, PEF ve FET parametrelerinde güçlü pozitif ilişkiler bulunmuştur. Ancak, akıllı telefon bağımlılığı ile solunum fonksiyonlarındaki fizyolojik parametrelerin toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Sonuç olarak, pilates egzersizlerinin fiziksel ve psikolojik sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratabileceğini ve akıllı telefon bağımlılığının yaşam kalitesi üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of an eight-week Pilates exercise program on smartphone addiction levels and respiratory functions in women aged 18-24. A total of 41 female university students, with an average age of 20.57 ± 1.15, studying at Balıkesir University and residing in the Youth and Sports Provincial Directorate Credit and Dormitory Institution, voluntarily participated in the study. The study findings revealed that participants' average screen time decreased by 1 hour and 54 minutes compared to the pre-test results. Pilates exercises were observed to have positive effects on smartphone addiction and respiratory functions. While no significant changes were detected in the sub-dimensions of smartphone addiction, such as loneliness, emotional resilience, and obsessive behaviors, positive effects were observed in functional impairment. According to the results of respiratory function tests, strong positive correlations were found in FEV1, FEV3, FEV1/FVC, PEF, and FET parameters. However, no statistically significant relationship was found between smartphone addiction and the total scores of physiological parameters of respiratory functions. In conclusion, Pilates exercises may create positive effects on physical and psychological health and highlight the important role of smartphone addiction in quality of life.