STEM odaklı bir Etwinning projesinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of a STEM-focused eTwinning project according to teachers' opinions
- Tez No: 929801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÇALIK UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Eğitim-öğretim sürecine teknolojiyi entegre eden yenilikçi binlerce eğitimciden oluşan eTwinning topluluğu, geniş konu alanı ile okul öncesinden liseye kadar farklı kademelerdeki öğrenci ve öğretmenleri özgün projelerde bir araya getirmektedir. Avrupa ülkelerinin dahil olduğu eTwinning platformunda her yıl önemli sayıda işbirlikçi projeler gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu eTwinning çalışmalarının etkilerinin ortaya konması yeni proje önerileri için önem taşımaktadır. Bu araştırma, matematik dersi öğretim programında geometri öğrenme alanı kazanımlarının farklı etkinliklerle ele alındığı, Türkiye ve Romanya ortaklığı ile özgün olarak tasarlanıp ilkokul düzeyinde uygulanan uluslararası STEM odaklı ShapeSTEM eTwinning projesini katılımcı öğretmenlerin gözünden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseninde tasarlanmış olup, araştırma kapsamında proje ortağı olan Romanya'dan bir ve Türkiye'den dokuz öğretmenin yarı yapılandırılmış görüşme sorularına verdikleri cevaplardan elde edilen görüşleri incelenmiştir. ShapeSTEM eTwinning projesi ile ilgili öğretmen görüşlerinden elde edilen veriler doğrultusunda öğrenme-öğretme süreci, öğretmene katkısı, öğrenciye katkısı, yaşanan zorluklar ve verimlilik ve öneriler temaları oluşmuştur. Uygulanan eTwinning projesi sürecinde farklı yöntem teknik ve stratejilerin kullanıldığı, somut, eğlenceli ve günlük hayatla ilişkili öğrenme ortamlarının oluştuğu, bu durumun öğretmenin rolünü rehber olacak şekilde değiştirdiği ve sonuç kadar sürecin de değerlendirildiği matematik öğrenme ortamlarının yaşandığı bulgularına ulaşılmıştır. Tüm bu olumlu katkıların yanında öğretmenlerin proje sürecinde uygulamadan kaynaklı ve teknik sorunlarla karşılaştıkları yönünde sonuçlara da ulaşılmıştır. Araştırmada öğretmenlerden elde edilen veriler, uygulanan ShapeSTEM eTwinning projesinin öğretim programında öğrencilere kazandırılması hedeflenen beceri, eğilim ve değerler ile uyumlu olduğunu göstermiştir. Ayrıca projenin öğrencilere 21.yüzyıl becerilerini kazandırma ve öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimlerine katkı sağlama potansiyelinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The eTwinning community, which consists of thousands of innovative educators who integrate technology into the education process, brings together students and teachers at different levels, from preschool to high school, in original projects with a wide subject area. A significant number of collaborative projects are carried out annually on the eTwinning platform, which includes European countries. Revealing the effects of these eTwinning efforts is important for new project proposals. This research aims to evaluate the international STEM-based ShapeSTEM eTwinning project, which was originally designed in partnership with Turkey and Romania and implemented at the primary school level, from the perspective of the participating teachers, in which the geometry learning field achievements in the mathematics curriculum are addressed with different activities. The research was designed with a phenomenology pattern, one of the qualitative research methods, and within the scope of the research, the opinions of the project partners, one teacher from Romania and nine teachers from Turkey, were examined, obtained from their answers to semi-structured interview questions. In line with the data obtained from teachers' opinions about the ShapeSTEM eTwinning project, the themes of the learning-teaching process, contribution to the teacher, contribution to the student, difficulties experienced, efficiency and suggestions were formed. During the eTwinning project, it was found that different methods, techniques, and strategies were used, concrete, entertaining and daily life-related learning environments were created, this situation changed the role of the teacher to be a guide, and mathematics learning environments were experienced where the process was evaluated as much as the result. In addition to all these positive contributions, it was also concluded that teachers encountered practical and technical problems during the project process. The data obtained from the teachers in the study showed that the implemented ShapeSTEM eTwinning project was compatible with the skills, tendencies and values that were aimed to be acquired by the students in the curriculum. It can also be said that the project has the potential to provide students with 21st century skills and contribute to the professional and personal development of teachers.