Beyânî Divanı Sözlüğü (Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük)
Dictionary of Beyânî 's Divan [Contextual index and functional dictionary]
  1. Tez No: 930018
  2. Yazar: NUR TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ECE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 3961
Özet
Edebî bir metni oluşturan sözcükler; ortaya çıktığı dönemin siyasi, sosyal, kültürel unsurlarından etkilenerek muhtevasında derinlik ve anlam inceliği kazanmaktadır. TEBDİZ (Türk Edebiyatının Bağlamlı Dizin ve İşlev Sözlükleri) projesi kapsamında hazırlanan bağlamlı dizin ve işlevsel sözlükler ise Klasik edebiyat ürünlerinin tanıklı bir şekilde bağlamını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Prof. Dr. İsmail Hakkı AKSOYAK tarafından yürütülen TEBDİZ projesi kapsamında 17. yüzyıl şairlerinden olan Beyânî'nin divanı bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük olarak hazırlanmıştır. Projenin bir parçası olarak hazırlanan bu tez çalışmasında ise Divanda yer alan kelime kalıpları, deyimler, atasözleri, ikilemeler, dualar, âyetler ve hadisler, kelam-ı kibarlar, argo ifadeler tespit edilmiştir. Divanda yer alan 59.554 kelimenin metin bağlamında kazanmış olduğu anlamlar incelenmiş, şairin dil ve üslup özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca şairin hayatı, dinî- tasavvufî eğilimi, edebi kişiliği; Divanda bahsi geçen tarihi kişilikler, şairin sanatını şekillendiren şahsiyetler, mitolojik unsurlar, sosyal hayat, folklorik malzemeler incelenerek bağlamlı dizinin oluşturulması amaçlanmıştır. Döneme olan etkisi bakımından Sebk-i Hindî akımının şairin sanatını nasıl şekillendirdiği tezde ele alınan konular arasında yer almıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Divanın bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Words that make up a literary text; It gains depth and subtlety of meaning in its content by being influenced by the political, social and cultural elements of the period in which it emerged. Contextual indexes and functional dictionaries prepared within the scope of the TEBDİZ project aim to reveal the witnessed context of Classical Literature products. Prof. Dr. Within the scope of the TEBDİZ project carried out by İsmail Hakkı AKSOYAK. Beyânî, one of the 17th century poets A contextual index and functional dictionary of Beyânî Divan was prepared. In this thesis study prepared within the scope of the project, word patterns, idioms, proverbs, reduplications, prayers, verses and hadiths, polite words and slang expressions in the divan were identified. The meanings of 59,554 words in the divan in the context of the text were examined, and the language and style characteristics of the poet were determined. In addition, the author's life, religious-sufistic tendencies, literary personality; the historical events mentioned in the divan, the personalities that shaped the poet's art, mythological elements, social life and folkloric materials were examined. How the Sebk-i Hindî movement shaped the poet's art in terms of its impact on the period is among the topics discussed in the thesis. In the last part of the study, there is a contextual index and functional dictionary of the divan.