Acil servise başvuran hastaların memnuniyeti ile sağlık anksiyetesi arasındaki ilişki
The relationship between the satisfaction and health anxiety of patients admitted to the emergency department
  1. Tez No: 930254
  2. Yazar: AHMET SERKAN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE İLKAY GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma acil servise başvuran hastaların sağlık anksiyetesi ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma 20 Mart 2023-20 Haziran 2024 tarihleri arasında Gaziantep'te bir üniversite hastanesinin acil servisinde örnekleme dahil edilen 458 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler araştırmacılar tarafından oluşturulan“Tanımlayıcı Özellikler Bilgi Formu”,“Acil Servis Hasta Memnuniyet Ölçeği”ve“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği”ile toplandı. Araştırma için etik kurul, kurum izni ve katılımcılardan yazılı onam alındı. Araştırma verileri SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Sürekli değişkenlere ait veriler ortalama (x ̅),standart sapma (SS) değerleri kullanılarak hesaplandı. İki gruba sahip bağımsız değişkenlerde bağımsız örneklemler t testi, en az üç ve üzeri grubu bulunan değişkenlerde tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Ölçek toplamı güvenirlik analizi Cronbach's α yöntemi kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted cross-sectionally and descriptively to examine the relationship between health anxiety and patient satisfaction in patients applying to the emergency department. The study was conducted between 20 March 2023 and 20 June 2024 in the emergency department of a university hospital in Gaziantep, with 458 patients included in the sample. Data were collected with the“Descriptive Characteristics Information Form”,“Emergency Department Patient Satisfaction Scale”and“Health Anxiety Scale”created by the researchers. Ethics committee and institutional permission and written consent from the participants were obtained for the research. Research data were analyzed using SPSS 25.0 program. Data for continuous variables were calculated using mean (x ̅) and standard deviation (SD) values. Independent samples t test was used for independent variables with two groups, and one-way analysis of variance was used for variables with at least three or more groups. Scale total reliability analysis was calculated using Cronbach's α method.