Gıda kontaminantı olan yeni izole bir mayadan lipaz enzimi eldesi ve saflaştırılması
Production and purification of lipase enzyme from a newly isolated yeast as a food contaminant
- Tez No: 930255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KEBABCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, bozulmuş bir labneden izole edilen ve moleküler tür tayini sonucu Rhodotorula mucilaginosa olduğu tespit edilen mayadan lipaz enzimi üretimi, optimizasyonu ve saflaştırılmasını ele almaktadır. Yeni izole mayanın çoğalmasının optimizasyonu için çeşitli parametreler lipaz üretim ortamında çalışılmıştır. Lipaz aktivitesinin tayini sıklıkla kullanılan titrasyon yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve üretim ortamının optimizasyon çalışması sonucunda en yüksek lipaz aktivitesi; besiyeri ortam pH'sı 4,5 olan ve 150 rpm aerasyon hızında 30°C'de 48 saat inkübasyon koşullarında 10,0 U/ml olarak saptanmıştır. Üretilen lipaz enzimi, amonyum sülfat çöktürmesi ve diyaliz yöntemleriyle kısmi olarak saflaştırılmıştır. Rhodotorula mucilaginosa, karbon kaynaklarını etkin şekilde kullanma yeteneği, lipit biriktirme kapasitesi ve çevresel stres koşullarına dayanıklılığıyla dikkat çekmekte olup, biyodizel üretimi, yağ modifikasyonu ve biyoremediasyon gibi endüstriyel süreçlerde önemli bir potansiyel taşımaktadır. Mevcut çalışma, gıda kontaminantlarından izole edilen mikroorganizmaların biyoteknolojik uygulamalarda kullanımına yeni bir perspektif sunmakta ve Rhodotorula mucilaginosa'nın sürdürülebilir endüstriyel enzim üretimi için değerli bir kaynak olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the production, optimization, and purification of lipase enzyme from Rhodotorula mucilaginosa, which was isolated from a spoiled labneh sample and identified through molecular species determination. Various parameters influencing the growth of the newly isolated yeast were investigated in the lipase production medium to optimize it's growth. Lipase activity was measured using the commonly employed titration method, and the optimization of production conditions revealed the highest lipase activity as 10.0 U/ml under incubation at 30°C for 48 hours with a medium pH of 4.5 and an aeration speed of 150 rpm. The produced lipase enzyme was partially purified using ammonium sulfate precipitation and dialysis. Rhodotorula mucilaginosa is notable for its ability to efficiently utilize carbon sources, accumulate lipids, and withstand environmental stress conditions. These characteristics highlight its significant potential in biodiesel production, fat modification, and bioremediation processes. This research provides a novel perspective on the use of microorganisms isolated from food contaminants in biotechnological applications and establishes Rhodotorula mucilaginosa as a valuable resource for sustainable industrial enzyme production.