Servis modeli bankacılığı kapsamında fintek şirketleri ile bankalar arasında kurulan servis sağlayıcı sözleşmesi
Service provider agreement established between fintech companies and banks within the scope of banking as a service
  1. Tez No: 930330
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇETİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI MAKARACI BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Servis modeli bankacılığı kısaca açık bankacılık servisleri sayesinde bankaların bankacılık ürün ve hizmetlerini banka lisansına sahip olmayan diğer şirketlerin uygulamaları veya internet siteleri üzerinden müşterilere sunmasıdır. Bu model sayesinde bankalar ile finans alanında yenilikçi ürün ve hizmetler sunan FinTek şirketleri arasında işbirliği kurulması mümkün hale gelmektedir. Servis modeli bankacılığı ülkemizde 2022 tarihinde yürürlüğe giren Dijital Bankaların Faaliyet Esasları İle Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik ile yasal zemine kavuşmuştur. Bu Yönetmelik ile ülkemizde faaliyet gösteren bankaların servis modeli bankacılığı hizmeti sunmalarının önü açılmıştır. Servis modeli bankacılığında servis bankası/FinTek şirketi, FinTek şirketi/müşteri, servis bankası/müşteri arasında kurulan üç farklı hukuki ilişki bulunmaktadır. Bu tez kapsamında servis bankası ile FinTek şirketi arasındaki sözleşme ilişkisi ele alınmıştır. Bu bağlamda servis modeli bankacılığı hizmeti sunulmasına yönelik olarak servis bankası ile FinTek şirketi arasında kurulan sözleşmenin tanımı, tarafları, unsurları, hukuki niteliği, şekli, tarafların borçları ve bu borçlara aykırılığın sonuçları, Dijital Bankaların Faaliyet Esasları İle Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik'te yer alan özellik arz eden düzenlemeler ile sözleşmenin sona erme sebepleri incelenmiş ve sonuç bölümünde konu hakkındaki değerlendirmelerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking as a Service, in brief, involves banks offering their banking products and services to customers through the applications or websites of other companies that do not have a banking license, thanks to open banking services. This model makes it possible to establish collaborations between banks and FinTech companies that provide innovative products and services in the financial sector. Service model banking gained a legal framework in our country with the Regulation on the Operating Principles of Digital Banks and Service Model Banking, which came into effect in 2022. This regulation paved the way for banks operating in our country to offer service model banking services. In the Banking As A Service Model, a tripartite legal relationship is established between the service bank/FinTech company, the FinTech company/customer, and the service bank/customer. This thesis focuses on the contractual relationship between the service bank and the FinTech company. In this context, the definition, parties, elements, legal nature, form, obligations of the parties, and the consequences of breaching these obligations, as well as the specific regulations contained within the Regulation on the Operating Principles of Digital Banks and Banking as a Service, and the reasons for the termination of the contract established between the service bank and the FinTech company for providing banking as a service, have been examined. The final section presents our evaluations on the subject.