Farklı liderlik tarzlarının stratejik yönetim performansına etkisi
Effect of different leadership styles on strategic management performance
- Tez No: 930331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, farklı liderlik tarzlarının stratejik yönetim performansıyla etkileşimini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, 2020-2023 yılları arasında bir sanayi şirketinden elde edilen finansal, müşteri ilişkili, yetenek gelişimi ve iş gücü ile operasyonel performans verileri analiz edilmiştir. Liderlik tarzlarını değerlendirmek için demokratik, otokratik ve laissez-faire liderlik yaklaşımları temel alınmıştır. Stratejik yönetim performansı, toplamda 23 metrik kullanılarak kapsamlı bir şekilde ölçülmüştür. Analiz kapsamında, her bir performans boyutunda ölçülen metriklerin ortalama değerleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını tespit etmek için eşleştirilmiş oran analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, liderlik tarzında yaşanan değişimin şirket performansının belirli boyutlarında anlamlı farklar yarattığını göstermektedir. Özellikle finansal, müşteri ilişkili, yetenek gelişimi ve işgücü performansında demokratik liderliğin daha belirgin sonuçlar ürettiği; buna karşın, operasyonel süreçlerin etkinliği açısından otokratik liderliğin daha olumlu farklar yarattığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, liderlik tarzlarının farklı performans boyutları üzerindeki etkilerini ortaya koymakta ve örgütsel yönetim uygulamaları için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Oran analizi sonuçları, liderlik tarzları ile stratejik yönetim performansıyla etkileşimini istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, liderlik tarzlarının organizasyonel performans üzerindeki dinamik etkileşimini anlamaya yönelik literatüre önemli katkılar sunmaktadır. Araştırmanın bulguları, liderlik stratejilerinin organizasyonel başarının artırılmasında kritik bir role sahip olduğunu ortaya koyarken, şirketlerin uzun vadeli başarı için demokratik ve katılımcı liderlik yaklaşımlarını benimsemeleri gerektiğini önermektedir. Gelecekte yapılacak çalışmalar için, farklı sektörlerde ve kültürel bağlamlarda liderlik tarzlarının etkilerinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the interaction of different leadership styles with strategic management performance. Within the scope of the research, financial, customer-related, talent development, workforce and operational performance data obtained from an industrial company between 2020-2023 were analyzed. Democratic, autocratic and laissez-faire leadership approaches were taken as the basis to evaluate leadership styles. Strategic management performance was measured comprehensively using a total of 23 metrics. Within the scope of the analysis, independent sample ratio analysis was used to determine whether there was a significant difference between the mean values of the metrics measured in each performance dimension. The findings of the research show that the change in leadership style creates significant differences in certain dimensions of company performance. It was determined that democratic leadership produced more significant results, especially in financial, customer-related, talent development and workforce performance; on the other hand, autocratic leadership created more positive differences in terms of the effectiveness of operational processes. These findings reveal the effects of leadership styles on different performance dimensions and offer important implications for organizational management practices. Ratio analysis results showed that the interaction of leadership styles with strategic management performance was statistically significant. This study provides significant contributions to the literature on understanding the dynamic interaction of leadership styles on organizational performance. The findings of the study reveal that leadership strategies have a critical role in increasing organizational success and suggest that companies should adopt democratic and participatory leadership approaches for long-term success. For future studies, it is recommended to examine the effects of leadership styles in different sectors and cultural contexts.