Bağlam temelli REACT öğrenme modelinin sosyal bilgiler dersinde uygulanması
Application of context-based REACT learning model in social studies course
  1. Tez No: 930395
  2. Yazar: SERDAL GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, bağlam temelli REACT öğrenme modelinin Sosyal Bilgiler dersinde uygulanmasının, öğrencilerin akademik başarıları ve 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerileri üzerine etkilerini, öğrenci görüşleriyle belirlemektir. Araştırma karma araştırma yöntemi müdahale deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, deney grubu amaçlı örneklem yoluyla belirlenmiştir. Araştırma verileri akademik başarı testi, 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme becerileri ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmada nicel verilere, ön test – son test kontrol gruba dayalı yarı deneysel desenle ulaşılmıştır. Nitel veriler öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde, istatistiksel analiz programları kullanılarak; nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemiyle, veri analiz işlemleri gerçekleştirilmiştir. Sosyal Bilgiler dersleri, deney grubundaki öğrencilerle, bağlam temelli REACT öğrenme modeline dayalı etkinlikler; kontrol grubundaki öğrencilerle, öğretim programı doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar sonrasında deney grubunda yer alan öğrencilerle, kontrol grubunda yer alan öğrencilerin, akademik başarı son test puanları arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık meydana geldiği tespit edilmiştir. İki gruptaki öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersi akademik başarılarında artış sağlandığı belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin 21. yüzyıl öğrenme ve yenilenme beceri ölçeğinden elde edilen verilerin analizleri doğrultusunda, ilgili ölçekte ve alt boyutları puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Araştırmadaki nitel bulgularda öğrencilerin akademik başarılarında, genel olarak olumlu yönde etkili olduğu ve ders uygulamalarında verimli, etkin olduklarını, iletişim, problem çözme, yenilikçilik, iş birliği becerilerinde gelişme gösterdikleri öğrenciler tarafından ifade edilmiştir. Araştırmanın karma bulgularında, nitel verilerin, nicel verileri kısmen desteklediğine ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Sosyal Bilgiler dersi akademik başarısının arttırılmasında bağlam temelli REACT öğrenme modeline dayalı uygulamaların etkili olabileceği ve konuya ilişkin, farklı yöntemlerle, karşılaştırmalı ve beceri boyutlarına ilişkin araştırmalar gerçekleştirilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effects of the implementation of the context-based REACT learning model in the Social Studies course on students' academic achievement and 21st century learning and innovation skills, through student's opinions. The research was conducted with a mixed research method intervention design. In the study, the experimental group was determined through purposive sampling. Research data were obtained through an academic achievement test, a 21st century learning and renewal skills scale, and a semi-structured interview form. In the study, quantitative data were obtained through a quasi-experimental design based on a pre-test-post-test control group. Qualitative data were obtained from interviews with students. In the analysis of quantitative data, statistical analysis programs were used; in the analysis of qualitative data, data analysis processes were carried out using the content analysis method. Social Studies courses were carried out with the students in the experimental group using activities based on the context-based REACT learning model, and with the students in the control group, in line with the curriculum. After the applications, it was determined that there was a statistically significant difference between the academic achievement post-test scores of the students in the experimental group and the students in the control group. It was determined that there was an increase in the academic success of the students in both groups in the Social Studies course. According to the analysis of the data obtained from the 21st century learning and renewal skills scale of the students in the experimental and control groups, no statistically significant difference was found between the scores of the relevant scale and its sub-dimensions. In the qualitative findings of the study, it was stated by the students that it had a generally positive effect on the academic success of the students and that they were productive and effective in their course practices and that they showed development in their communication, problem solving, innovation and cooperation skills. In the mixed findings of the research, it was found that the qualitative data partially supported the quantitative data. According to the research results, it is suggested that applications based on the context-based REACT learning model can be effective in increasing the academic success of the Social Studies course and that comparative studies and skill-based studies should be conducted on the subject with different methods.