A case study on data augmentation strategy in deep learning
Derin öğrenmede veri artırma stratejisine ilişkin bir örnek çalışma
- Tez No: 930434
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOLGA BOZDANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapay Zekâ ve Makine Öğreniminin alt kümesi olan Derin Öğrenme (DÖ) yöntemi, temsili öğrenmeye sahip sinir ağları modeline dayanır. Modelin geliştirilmesinde ve eğitilmesinde kullanılan veri setinin seçimi, modelin tahmin ve kesinlik performansı açısından büyük önem taşımaktadır. Veri Artırma (VA), mevcut veri kümesi temel alınarak verilerin değiştirilmiş kopyalarını oluşturarak eğitim veri kümesini yapay olarak artırma tekniğidir. Bir diğer deyişle, orijinal veri kümesinde küçük değişiklikler yapılarak yeni veri kümesi oluşturulmaktadır. Bu çalışmada, YOLOv8n platformunda artırılmış veriler kullanılarak geliştirilen modellerin performanslarının incelenmesi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında kullanılan veri seti, internette açık kaynak kullanıma sunulan çok sayıda kedi görsellerinin toplanmasıyla hazırlanmıştır. Veri artırma stratejisi, çeşitli metodolojilere (bulanıklaştırma, renk değişimi, döndürme) dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Orijinal veri setinde yer alan veriler, özgün (tek tip) ve birleşik (tüm türlerin kombinasyonu) veri artırma yöntemleri uygulanarak çoğaltılmıştır. Söz konusu özgün ve birleşik artırılmış veriler ile modeller eğitilmiş, veri artırma yaklaşımının etkisini değerlendirmek amacıyla modellerin performansları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, veri artırma stratejisinin modellerin tahmin ve kesinlik performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Deep Learning (DL), a subset of Machine Learning in Artificial Intelligence, is based on neural networks with representation learning. Selection of training dataset used in development of the model is crucial in terms of prediction and precision performance. Data Augmentation (DA) is a technique of artificially increasing the training dataset by means of creating modified copies of dataset using existing data. This is achieved by making minor changes to the original dataset to generate new dataset. This study aims to analyze the performance of models developed using YOLOv8n platform with use of the augmented data. The dataset was prepared by collection of a number of cat images available at open sources on internet. Data augmentation was carried out based on various augmentation methodologies (such as blurring, color change, and rotation).The original dataset was augmented individually (with single type of augmentation) and as a combination (with all types of augmentation). The models were trained with use of individual and combined augmented data, and the model performances were compared to evaluate the effect of choice of augmentation type. The results showed that the augmentation strategy had significant influence on prediction and precision performance of the models.