Kuzey Ege Denizi'nde iskorpit türlerinin (scorpaena scrofa lınneaus, 1758 ve Scorpaena Porcus Linneaus, 1758) bazı biyolojik özellikleri ve popülasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics and population parameters of scorpionfish species (scorpaena scrofa linneaus, 1758 and Scorpaena Porcus Linneaus, 1758) in The North Aegean Sea
- Tez No: 930503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada Çanakkale kıyılarındaki İskorpit balıklarına ait temel popülasyon parametrelerinin, gonadosomatik indeks (GSİ), eşey kompozisyonu, boy-ağırlık ilişkisi, büyüme parametreleri, kondisyon faktörü, ölüm oranları belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ekim 2019 ile Ağustos 2021 tarihleri arasında uzatma ağları ile aylık örnekleme ile Scorpaena scrofa'dan 162 adet (113 dişi, 49 erkek), Scorpaena porcus'dan 718 adet (467 dişi, 251 erkek) birey elde edilmiştir. Dişi erkek oranları S. scrofa türü için 1:2,30, S. porcus türü içinse 1:1,86 olarak bulunmuştur. S. scrofa'ya ait boy aralığı 11,6 cm ile 35,5 cm, S. porcus'a ait boy aralığı 9,6 cm ile 31,7 cm arasında dağılım göstermiştir. Yaş dağılımı S. scrofa türü için 2-9 yaş, S. porcus türü için 1-7 yaş arasında bulunmuştur. Üreme dönemleri hem S. scrofa hem de S. porcus için Mayıs ve Eylül ayları arasında olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin boy – ağırlık ilişkileri dişi, erkek ve toplam olarak incelenmiştir. S. scrofa (b=3,0705, W=0,0153L3,0705, r²=0,9517) ve S. porcus (b=3,1378, W = 0,0127L3,1378, r²= 0,9574) türleri için yapılan boy-ağırlık ilişki denklemi incelendiğinde bu türün büyüme tipi izometrik olarak tespit edilmiştir. Ekonomik bir tür olması nedeniyle S. scrofa türü için otolit biyometrisi ek olarak incelenmiştir. Sağ ve sol otolitlerin ayrı ayrı otolit uzunluğu, otolit genişliği ve otolit ağırlıkları tespit edilmiştir. Yapılan t-test sonucunda her parametre için istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). S. scrofa'nın von Bertalanffy büyüme denklemi parametreleri incelendiğinde dişiler için L∞=38,08 cm, K=0,14 y-1, t0 (yıl)= -0,8 ve L50= 19,04 cm bulunmuştur. Bu türün erkek bireyleri için L∞=75,53 cm, K=0,05 y-1, t0 (yıl)=-1,54 ve L50=37,76 cm bulunmuştur. S. porcus'un von Bertalanffy büyüme denklemi parametreleri incelendiğinde dişiler için L∞=36,07 cm, K=0,17 y-1, t0 (yıl)= -0,52 ve L50=19,04 cm bulunmuştur. Bu türün erkek bireyleri için L∞=31,41 cm, K=0,21 y-1, t0 (yıl)=-0,54 ve L50=15,71 cm bulunmuştur. Bu araştırma, S. porcus ve S. scrofa türlerinin büyüme ve üreme dinamiklerine ilişkin önemli veriler sağlamaktadır. Her iki türün farklı ekolojik nişleri ve üreme stratejileri, balıkçılık yönetimi ve koruma politikaları bakımından göz önünde bulundurulmalıdır. Gelecekteki çalışmalar, bu türlerin ekosistem içindeki rollerini ve popülasyon dinamiklerini daha ayrıntılı bir şekilde ele almalı ve yönetim stratejileri bu bulgular doğrultusunda düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the key population parameters of Scorpaena scrofa and Scorpaena porcus along the Çanakkale coast, including the gonadosomatic index (GSI), sex composition, length-weight relationship, growth parameters, condition factor, and mortality rates. Monthly sampling was conducted using gillnets between October 2019 and August 2021, resulting in the collection of 162 S. scrofa individuals (113 females, 49 males) and 718 S. porcusindividuals (467 females, 251 males). The female-to-male ratio was determined as 1:2.30 for S. scrofa and 1:1.86 for S. porcus. The total length of S. scrofa ranged from 11.6 cm to 35.5 cm, while S. porcus ranged from 9.6 cm to 31.7 cm. The age distribution varied between 2 and 9 years for S. scrofa and between 1 and 7 years for S. porcus. The spawning period was identified as occurring between May and September for both species. The length-weight relationships were analyzed separately for females, males, and the total population. The length-weight relationship equations indicated isometric growth for both species: S. scrofa (b = 3.0705, W = 0.0153L³.⁰⁷⁰⁵, r² = 0.9517) and S. porcus (b = 3.1378, W = 0.0127L³.¹³⁷⁸, r² = 0.9574). Given its economic importance, the otolith biometrics of S. scrofa were also examined. The length, width, and weight of both the right and left otoliths were measured separately. A t-test analysis revealed no statistically significant differences between the parameters (p > 0.05). The von Bertalanffy growth equation parameters for S. scrofa were estimated as follows: L∞ = 38.08 cm, K = 0.14 y⁻¹, t₀ = -0.8 years, and L₅₀ = 19.04 cm for females; L∞ = 75.53 cm, K = 0.05 y⁻¹, t₀ = -1.54 years, and L₅₀ = 37.76 cm for males. The von Bertalanffy growth equation parameters for S. porcus were estimated as follows: L∞ = 36.07 cm, K = 0.17 y⁻¹, t₀ = -0.52 years, and L₅₀ = 19.04 cm for females; L∞ = 31.41 cm, K = 0.21 y⁻¹, t₀ = -0.54 years, and L₅₀ = 15.71 cm for males. This study provides essential insights into the growth and reproductive dynamics of S. scrofa and S. porcus. The distinct ecological niches and reproductive strategies of these species should be considered in fisheries management and conservation policies. Future research should focus on the ecological roles and population dynamics of these species in greater detail, and management strategies should be formulated accordingly.