Epilepsi hastalarında interoseptif duyu incelemesi
Examination of interoceptive sensation in epilepsy patients
- Tez No: 930531
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL KUTLU GÜNERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnterosepsiyon, vücut içi sinyallerin algılanması ve işlenmesi anlamına gelen çok yönlü bir kavramdır. Son dönemde interoseptif doğruluk, interoseptif duyarlılık ve interoseptif farkındalık olmak üzere 3 boyutu tanımlanmıştır. Epilepsi ise en yaygın beyin rahatsızlıklarından biri olup dünya çapında 70 milyondan fazla insanı etkilemektedir. Psikojenik nonepileptik nöbetler (PNEN), epileptik nöbetlere benzer şekilde motor, duyu, otonom ve/veya bilişsel belirti ve semptomlarda paroksismal, zaman sınırlı değişikliklerdir ve epileptik nöbetlerden farklı olarak iktal aktiviteden kaynaklanmazlar. Çalışmamızda nöbetleri kontrol altındaki epilepsi hastalarının, dirençli epilepsi hastalarının, PNEN'li hastaların hem epileptik nöbeti hem PNEN'i (PNEN+epilepsi) olan hastaların ve sağlıklı kontrollerin interoseptif doğruluk performansları açısından karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği'ne 27.03.2023-29.02.2024 tarihleri arasında başvuran ve iki farklı epileptolog tarafından kör bir şekilde değerlendirilen hastalar dahil edildi. 46 hasta kontrollü epilepsi grubunda, 38 hasta dirençli epilepsi grubunda, 26 hasta PNEN+epilepsi grubunda, 13 hasta da PNEN grubunda yer aldı. Sağlıklı kontrol grubunu oluşturan 21 kişiyle birlikte toplam 144 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Kalp atışı sayma görevi ile kardiak interoseptif doğruluk performansları ölçüldü. İnteroseptif doğruluk katsayıları sağlıklı grupta (0,843) kontrollü epilepsi grubuna (0,668), dirençli epilepsi grubuna (0,672), PNEN+epilepsi grubuna (0,575) ve PNEN grubuna (0,582) göre anlamlı düzeyde yüksek saptanırken hasta gruplar arasındaki karşılaştırmada anlamlı fark gözlenmedi. Çalışmamız bilgilerimize göre epilepsi hastalarında interoseptif doğruluğu inceleyen ilk çalışmadır. Daha kapsamlı ve daha çok hasta içeren benzer çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Interoception is a multifaceted concept that refers to the perception and processing of internal body signals. Recently, three dimensions of interoception have been defined: interoceptive accuracy, interoceptive sensibility, and interoceptive awareness. Epilepsy is one of the most common brain disorders, affecting more than 70 million people worldwide. Psychogenic non-epileptic seizures (PNES) are paroxysmal, time-limited changes in motor, sensory, autonomic, and/or cognitive symptoms that resemble epileptic seizures but do not originate from ictal activity. Our study aimed to compare the interoceptive accuracy performances of patients with well-controlled epilepsy, drug-resistant epilepsy, PNES, patients with both PNES and epilepsy (PNES+epilepsy), and healthy controls. The study included patients who applied to the Neurology Clinic of Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Medicine between 27.03.2023 and 29.02.2024 and were evaluated blindly by two different epileptologists. 46 patients were in the controlled epilepsy group, 38 patients were in the drug-resistant epilepsy group, 26 patients were in the PNES+epilepsy group, and 13 patients were in the PNES group. With the inclusion of 21 individuals in the healthy control group, a total of 144 participants were included in the study. Cardiac interoceptive accuracy performances were measured using the heartbeat counting task. Interoceptive accuracy coefficients were found to be significantly higher in the healthy group (0.843) compared to the controlled epilepsy group (0.668), drug-resistant epilepsy group (0.672), PNES+epilepsy group (0.575), and PNES group (0.582), while no significant difference was observed among the patient groups. To our knowledge, our study is the first to examine interoceptive accuracy in epilepsy patients. More comprehensive studies with larger patient cohorts are needed.