Cerrahi menopoz geçirmiş kadınlarla, kızlarının bu süreçteki ruhsal yatırımlarının incelenmesi
Examination of the psychological investments of women who underwent surgical menopause and their daughters during this process
  1. Tez No: 930577
  2. Yazar: MERVE BELİKIRIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ALGEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada cerrahi ve doğal yollarla menopoza giren kadınlar ve bu kadınların kızlarının menopoz süreçlerindeki ruhsal durumları incelenmiştir. Anne- kız ikililerinin bu süreç ile ilişkili olarak rahim, annelik, kadınlık, çocuk sahibi olma ve çocuk doğurma; anne-kız ilişkisi içerisinde bağlanma, sağlık endişesi, misilleme, haset ve suçluluk konularını psikanalitik kuramların izinde incelenmiştir. Bu çalışma menopoz deneyimine bağlı olarak yaşanan değişimleri anlamaya yönelik fenomenolojik nitel araştırma ile yapılmıştır. Ruhsallıklarının incelenmesi amacıyla eşit sayıda cerrahi ve doğal menopoza giren kadınlar ve kızlarından oluşan 40 kadın ile demografik bilgi formu ve 12 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış soruların sorulduğu görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilerden tematik ve içerik analizi yapılarak tekrar eden söylemlerden kodlar oluşturulnuştur. Sıklık yoğunluğu fazla olan kodlar öncelikle Melanie Klein' ın haset, misilleme, anne- kız ilişkisi, kadınlık, annelik ile ilgili görüşlerini desteklemiştir. Yapılan çalışma verileri incelendiğinde cerrahi menopoza giren kadınlar ve kızlarının bu süreçteki ruhsal süreçlerinin çok daha çatışmalı ve hareketli olduğu görülmektedir. Cerrahi menopoza giren kadınların kızlarında, annelerinin geçirdiği cerrahi menopoz operasyonun kastrasyon endişesini canlandırdığı görülmüştür. Menopozun anne- kız ilişkisindeki dinamiklerin değişmesine neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the mental states of women who went through menopause surgically and naturally and the daughters of these women during menopause were analysed. The issues of the uterus, motherhood, femininity, having children and childbearing in relation to this process; attachment, health concerns, retaliation, envy and guilt within the mother-daughter relationship were examined in the footsteps of psychoanalytic theories. This study was conducted with phenomenological qualitative research to understand the changes experienced due to menopause experience. In order to examine their psychological state, interviews were conducted with 40 women, consisting of equal numbers of surgically and naturally menopausal women and their daughters, using a demographic information form and semi-structured questions consisting of 12 questions. Thematic and content analyses were made from the data obtained and codes were created from repetitive discourses. The codes with high frequency density primarily supported Melanie Klein's views on envy, retaliation, mother-daughter relationship, womanhood, motherhood. When the data of the studies are analysed, it is seen that the psychological processes of women and their daughters who undergo surgical menopause are much more conflicted and active during this process. In the daughters of women who underwent surgical menopause, it was observed that the surgical menopause operation their mothers underwent revived the anxiety of castration. It was observed that menopause caused a change in the dynamics of mother-daughter relationship.