Geçici koruma statüsü altında bulunan Suriye uyruklu yabancıların Türkiye ekonomisine uyumlarına yönelik Diyarbakır ilinde bir araştırma
A research in Diyarbakır province on the adaptation of Syrian nationalists under temporary protection status to the Turkish economy
- Tez No: 930700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de geçici koruma statüsü altında bulunan Suriye uyruklu yabancıların Diyarbakır ekonomisine uyumlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu gruptaki bireylerin iş gücü piyasasına katılımını, kayıt dışı istihdam üzerindeki etkilerini ve işsizlik ile enflasyon gibi makroekonomik göstergeler üzerindeki yansımalarını incelemiştir. Sosyo-ekonomik yapımıza giderek daha fazla entegre olan Suriye uyruklu nüfusun ekonomiye uyumlarını belirlemek, gelecekte olası ekonomik sorunların öngörülmesi ve uygun önlemlerin alınması için önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra, uygulanan politikaların etkin bir şekilde takip edilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Söz konusu araştırma, göç olgusunun ekonomik uyum üzerine yapılan diğer akademik çalışmalara katkı sağlaması hedeflenmektedir. Çalışmanın metodolojik kısmında, belirlenen hipotezler çerçevesinde elde edilen anket verileri, SPSS analiz programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Anket verilerinin analiz sonuçlarına göre erkek Suriye uyruklu yabancıların Türkiye ekonomisine uyumlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, 18-29 yaş grubundaki katılımcıların, Türkiye ekonomisine daha fazla uyum sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı şekilde, gelir seviyesi 17.000 TL (2024 yılı asgari ücret tutarı) ve altında olan katılımcıların ekonomiye uyumunun yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma sırasında yapılan mülakatlar sonucunda ise Suriye uyruklu yabancıların büyük bir bölümünün ya kayıt dışı olarak çalışmak zorunda kaldığını ya da resmi olarak herhangi bir işte istihdam edilmediğini gözler önüne sermektedir. Bu olgu, iş gücü piyasasında kayıt dışı faaliyetlerin yaygın olduğunu ortaya koyarken, aynı zamanda bu alandaki düzenlemelerin gereklilik olduğunu vurgulamaktadır. Dahası kayıt dışılığın iş gücü piyasasında yarattığı etkiler, hem sosyal hem de ekonomik boyutlar açısından ele alınması ve çözüm üretilmesi gereken bir mesele olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the adaptation of Syrian foreigners with temporary protection status in Turkey to the Diyarbakir economy. The study examined the participation of individuals in this group in the labor market, their effects on unregistered employment, and their reflections on economic indicators such as unemployment and inflation. Determining the positive or negative effects of this Syrian population, which is increasingly integrated into our socio-economic structure, on the economy is important for predicting possible economic problems in the future and taking appropriate measures. In addition, the need for effective monitoring of implemented policies is emphasized. The research in question aims to contribute to other academic studies on the economic effects of migration. In the methodological part of the study, the survey data obtained within the framework of the determined hypotheses were evaluated using the SPSS analysis program. According to the analysis results of the survey data, it has been determined that the adaptation of male Syrian foreigners to the Turkish economy is high. Additionally, it was concluded that participants in the 18-29 age group adapted more to the Turkish economy. Likewise, it has been observed that participants whose income level is 17,000 TL (minimum amount for 2024) and below has a high adaptation to the economy. As a result of the interviews conducted during the study, it is revealed that the majority of Syrian foreigners either have to work in the unregistered economy or are not officially employed in any job. While this phenomenon reveals that unregistered activities are widespread in the labor market, it also emphasizes that regulations in this field are necessary. At the same time, the effects of informality on the labor market show that it is an issue that needs to be addressed and solved in terms of both social and economic dimensions.