Farklı adeziv sistemi ile yapıştırılan braketlerin, farklı çaptaki kumlama materyali ile temizlenmesinin ardından sıyırma bağlanma dayanımının In Vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of shear bond stress after cleaning brackets bonded with different adhesive systems with sandblasting material of different diameters; an In Vitro study
- Tez No: 930740
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİA LALE TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, iki farklı yapıştırıcı sistemle yapıştırılmış ve farklı mikronlardaki alüminyum oksit parçacıklarıyla kumlanarak geri dönüştürülmüş metal braketlerin bağ mukavemetinin etkilenip etkilenmediğini araştırmaktır. Toplamda 100 adet çekilmiş üst premolar diş rastgele iki gruba ayrıldı ve premolar braketler yapıştırıldı. İlk grup primer içermeyen GC OrthoConnect yapıştırıcısı (GC) kullanılarak ve ikinci grup Transbond Supreme LV (TB) akışkan yapıştırıcı kullanılarak yapıştırıldı. İlk bağlanma mukavemeti (SBS) ölçüldükten sonra, GC grubu rastgele iki alt gruba ayrıldı: GC50 grubunun braket tabanları 50-mikron alüminyum oksit (Al2O3) ile kumlandı ve GC90 grubunun braket tabanları 90-mikron Al2O3 ile kumlandı. Benzer şekilde, TB grubu rastgele iki alt gruba ayrıldı: Braket tabanları 50-mikron Al2O3 ile kumlanmış TB50 grubu ve braket tabanları 90-mikron Al2O3 ile kumlanmış TB90 grubu olmak üzere. Braket tabanları temizlendikten sonra, her biri aynı adezivle aynı mine yüzeyine bağlandı ve ikinci SBS ölçüldü. GC grubu ile TB grubu arasında SBS(MPa) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. GC50, GC90, TB50 ve TB90 grupları arasında SBS(MPa) açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. GC grubunda, 50 mikron kumlama ile geri dönüşüm haricinde ikinci bağlanma mukavemeti düşmüştür. Kumlama ile braket geri dönüşümünde 50 ve 90 mikron Al2O3 partikülleri arasında SBS farkı bulunamamıştır. Sonuç olarak kullanılan adeziv sistemleri direkt bonding için uygundur. ARI skorlarındaki fark dikkate alındığında, Transbond Supreme LV adezivinin minede hasar riski göz önüne alınmalıdır. Hem 50 hem de 90 mikron Al2O3 kumlaması braket geri dönüşümünde etkilidir. Ancak geri dönüştürülen braketlerin bağlanma mukavemeti orijinal kullanım kadar yüksek olmamıştır. GC Ortho Connect adeziv sistemiyle braket geri dönüşümünde 50 mikron Al2O3 kumlama önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate whether the bond strength of recycled metal brackets bonded with two different adhesive systems and sandblasted with aluminum oxide particles of different microns is affected. A total of 100 extracted maxillary premolar teeth were randomly divided into two groups and the premolar brackets were bonded. The first group was bonded using primer-free GC OrthoConnect adhesive (GC) and the second group was bonded using Transbond Supreme LV (TB) flowable adhesive. After the initial bond strength (SBS) was measured, the GC group was randomly divided into two subgroups: The bracket bases of the GC50 group were sandblasted with 50-micron aluminum oxide (Al2O3) and the bracket bases of the GC90 group were sandblasted with 90-micron Al2O3. Similarly, the TB group was randomly divided into two subgroups: The TB50 group, whose bracket bases were sandblasted with 50-micron Al2O3, and the TB90 group, whose bracket bases were sandblasted with 90-micron Al2O3. After cleaning the bracket bases, each was bonded to the same enamel surface with the same adhesive and the second SBS was measured. No statistically significant difference was found in SBS(MPa) between the GC group and the TB group. No statistically significant difference was found in SBS(MPa) between the GC50, GC90, TB50 and TB90 groups. In the GC group, the second bond strength decreased except for recycling with 50 micron sandblasting. No difference in SBS was found between 50 and 90 micron Al2O3 particles in bracket recycling with sandblasting. In conclusion, the adhesive systems used are suitable for direct bonding. Considering the difference in ARI scores, the risk of damage to enamel with Transbond Supreme LV adhesive should be considered. Both 50 and 90 micron Al2O3 sandblasting are effective in bracket recycling. However, the bond strength of the recycled brackets was not as high as the original use. 50 micron Al2O3 sandblasting is recommended for bracket recycling with the GC Ortho Connect adhesive system.