Geçmişin video oyunu gerçekliğine dönüştürülmesinin incelenmesi
Abstractions of the past: Examining the translation of the past into video game reality
  1. Tez No: 930750
  2. Yazar: CESAR VINKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK, DR. BARBAROS BOSTAN, DR. ÇETİN TÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Oyun Tasarımı ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, video oyunlarının yaratım sürecinde ortaya çıkan basitleştirme ve çarpıtma süreçlerini inceleyerek, bu oyunların geçmişi nasıl temsil ettiğini eleştirel bir şekilde analiz etmektedir. Bu çalışmada, oyunlardaki tarihselliğin epistemolojik boyutlarına ek olarak, bu tarihsel unsurların oyun geliştirme sürecindeki pratik sonuçları da ele alınmaktadır. Bu tez, algoritmik kültür ve seçici özgünlük gibi kavramları araştırarak, yazarın kendi oyunu olan sıra tabanlı strateji oyunu“The New Rome”un gelişim süreci bağlamında ele alıyor. Bu proje, tarihin oyun gerçekliğine uyarlanmasına ilişkin pratik örnekler sunarak bir vaka çalışması işlevi görmektedir. Bu çalışmada, tarihsel önyargıların ve tarihsel açıdan hassas konuların ele alınmasına özel önem verilmektedir. Bu çalışmanın sürecinin incelenmesinden elde edilen içgörüler, özellikle geçmişin özgün bir tasvirini yaratma zorluğuyla karşı karşıya kalan oyun geliştiricilerine rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis critically analyses the representation of the past in video games by investigating the process of simplification and distortion that naturally occurs during creation of a game. Epistemological questions on what historicity in games can constitute of are addressed, as well as its practical implications when developing a game. For this the thesis investigates concepts such as algorithmic culture and selective authenticity and considers these in the context of the developmental process of the author's own game: the turn-based strategy game The New Rome. This project functions as a case-study that offers practical examples of how the adaptation of history into a game reality can be approached. Special attention is paid to handling historical biases and historically sensitive topics. The insights that are gained from studying the process specifically aim to provide guidance to game developers who are faced with the challenge of creating an authentic depiction of the past.