Karaciğer nakli olan ve karaciğer nakli olmayan hasta çocuklar ile sağlıklı çocukların beden imajı ve benlik saygısının değerlendirilmesi
Evaluation of body image and self-esteem of children with and without liver transplantation and healthy children
- Tez No: 930794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİYE GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma karaciğer nakli olan ve karaciğer nakli olmayan hasta çocuklar ile sağlıklı çocukların beden imajı ve benlik saygısının değerlendirmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Bu araştırma Ağustos 2023–Mart 2024 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniği ve servisleri (endokrin, nöroloji, hematoloji-onkoloji, nefroloji), Malatya ilinde bulunan okulların içerisinden kura ile seçilen bir ilkokul/ortaokulda eğitim gören 8-12 yaş grubu çocuklarla yürütüldü. Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmaya 120 çocuk katılmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuklar İçin Beden Takdir Ölçeği, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde ortalama, yüzdelik, Ki-kare testi, bağımsız gruplarda Kruskall-Wallis, Mann Whitney U testi, One Way ANOVA, bağımsız örnekler testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan çocukların yaş ortalamasının 10.01 olduğu, %55'inin erkek olduğu belirlendi. Sağlıklı çocukların öz saygı puan ortancalarının 19, karaciğer nakli olanların 18.5, kronik hastalığı olan çocukların 18 puan olduğu, beden takdir ölçeği puan ortancasının sağlıklı çocuklarda 43, karaciğer nakli olan çocuklarda 42.5 ve diğer kronik hastalığı olan çocuklarda 40.5 olduğu belirlenmiştir. Karaciğer nakli olan çocukların ise Öz Saygı (18.5>18) ve Beden Takdir Ölçeği (42.5>40.5) ortancaları diğer kronik hastalığı olan çocuklara göre daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the body image and self-esteem of children with and without liver transplantation and healthy children. Material and method: This study was conducted between August 2023 and March 2024 with children aged 8-12 years who were studying at Inonu University Turgut Ozal Medical Center Liver Transplant Institute, Child Health and Diseases polyclinic and services (endocrine, neurology, hematology-oncology-nephrology), and a primary/secondary school selected by lot from among the schools in Malatya province. The study was conducted as a descriptive and cross-sectional correlational study. 120 children participated in the study. Data were collected using the Introductory Information Form, Body Appreciation Scale for Children, and Coopersmith Self-Esteem Scale. In the analysis of the data, mean, percentage, chi-square analysis, Kruskall Wallis in independent groups, Mann Whitney U test, One Way ANOVA, independent samples test and Pearson correlation analysis were used. Results: It was determined that the average age of the children participating in the study was 10.01, and %55 of them were male. It was determined that the median self-esteem score of healthy children was 19, 18.5 in those with liver transplants, 18 in children with chronic diseases, and the median body appreciation scale score was 43 in healthy children, 42.5 in children with liver transplants and 40.5 in children with other chronic diseases. It was determined that the medians of self-esteem (18.5 > 18) and body appreciation scale (42.5 > 40.5) of children with liver transplants were higher than those of children with other chronic diseases.