Dijital pazarlamada yapay zeka kullanımının tüketici davranış ve beklentileri üzerindeki rolü
The role of artificial intelligence usage in digital marketing on consumer behavior and expectations
  1. Tez No: 930795
  2. Yazar: SANDRA KHARNOUB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, dijital pazarlamada yapay zeka kullanımının tüketici davranışları ve beklentileri üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Yöntem olarak mülakat kullanılmış ve çalışmaya 8 kadın ve 8 erkek olmak üzere toplam 16 kişi katılmıştır. Mülakat yoluyla elde edilen veriler, yapay zeka destekli uygulamaların alışveriş süreçlerini nasıl etkilediğini ve tüketicilerin bu teknolojilere yönelik beklentilerini ortaya koymaktadır. Çalışma, yapay zeka teknolojilerinin hız ve verimlilik sağlamadaki potansiyelini, tüketici memnuniyetini artırma ve alışveriş süreçlerini iyileştirme konusundaki katkılarını vurgulamaktadır. Bununla birlikte, güvenlik ve gizlilik konularındaki endişeler ve yapay zeka uygulamalarının daha kişiselleştirilmiş ve kullanıcı dostu hale getirilmesi gerekliliği de belirginleşmiştir. Kadın ve erkek katılımcılar arasında yapay zeka uygulamalarına yönelik benzer olumlu görüşler bulunmakla birlikte, kadınlar daha fazla güvenlik ve gizlilik endişesi taşırken, erkekler hız ve verimliliğe daha fazla önem vermektedir. Bu bulgular, dijital pazarlama stratejilerinin geliştirilmesinde ve yapay zeka teknolojilerinin tüketici beklentilerini karşılamasında önemli bir yol gösterici niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of artificial intelligence (AI) usage in digital marketing on consumer behavior and expectations. The methodology involves interviews, with a total of 16 participants comprising 8 women and 8 men. Data obtained through these interviews discussions reveal how AI-supported applications influence shopping processes and the expectations consumers have towards these technologies. The study highlights the potential of AI technologies to enhance speed and efficiency, improve consumer satisfaction, and streamline shopping processes. However, concerns regarding security and privacy, as well as the necessity for AI applications to become more personalized and user-friendly, are also evident. While both female and male participants express similar positive views towards AI applications, women show greater concern for security and privacy, whereas men place more importance on speed and efficiency. These findings provide valuable insights for developing digital marketing strategies and aligning AI technologies with consumer expectations.