Kardiyak pacemaker bulunan kalp yetersizliği hastalarının pacemaker kontrolünde bakılan sıvı takibi ile tanita cihazı ile ölçülen sıvı arasındaki korelasyonun araştırılması
Investigation of the correlation between fluid monitoring checked by pacemaker control and fluid measured by tanita device in heart failure patients with cardiac pacemakers
- Tez No: 930860
- Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kardiyak Pacemaker Bulunan Kalp Yetersizliği Hastalarının Pacemaker Kontrolünde Bakılan Sıvı Takibi ile Tanita Cihazı ile Ölçülen Sıvı Arasındaki Korelasyonun Araştırılması Giriş: Kalp yetersizliği (KY) ile takip edilen hastalarda vücuttaki volüm yükünün artması hastanın klinik olarak dekompanse olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hastaların medikal tedavilerinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada sıvı artışının öngörücüsü olarak biyoelektrik empedans analizi (BEA) yöntemini kullanan tanita cihazı ile sıvı takip sistemi özelliği olan kardiyak pacemakerlar (KPM) arasında korelasyon olup olmadığı araştırıldı. Yöntem: Çalışma prospektif ve kesitsel çalışmadır. Çalışmaya sıvı takip özelliği bulunan, KY nedeniyle KPM(ICD/CRT) implante edilen 57 hasta dahil edilmiştir. Hastalar KPM'de sıvı artışı olan ve sıvı artışı olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Bu hastalarda Tanita cihazı ile vücut sıvı oranı ölçüldü ve karşılaştırıldı. Hastaların özgeçmişleri, laboratuar parametreleri, ekokardiyografi bulguları hastane bilişim sistemi ve e-nabız üzerinden kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
nvestigation of the Correlation Between Fluid Monitoring Checked by Pacemaker Control and Fluid Measured by Tanita Device in Heart Failure Patients with Cardiac Pacemakers Introduction: In patients with heart failure (HF), increased body volume leads to clinical decompensation. Therefore, their medical treatments need to be readjusted. This study investigates the correlation between the Tanita device, which uses bioelectrical impedance analysis (BIA) to predict fluid increase, and cardiac pacemakers (CPM) with fluid monitoring systems. Method: This study is prospective and cross-sectional. Fifty-seven patients with HF who were implanted with CPMs (ICD/CRT) that include fluid monitoring features were included. Patients were divided into two groups based on whether they exhibited fluid increase or not in their CPM. Body fluid ratio was measured using the Tanita device and compared between the groups. Patient histories, laboratory parameters, and echocardiography findings were recorded through the hospital information system and the e-nabız system.