Çevrim içi eğitim ve koçluk programı alan ebeveynler tarafından uygulanan okuma akıcılığı müdahalesinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılığına etkisi
The effect of reading fluency intervention implemented by parents receiving online training and coaching programme on the reading fluency of students with learning disabilities
  1. Tez No: 930859
  2. Yazar: HİCRET KARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DOĞANAY BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı çevrim içi eğitim ve koçluk programı alan ebeveynler tarafından uygulanan okuma akıcılığı müdahalesinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılığı üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden katılımcılar arası çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Bu araştırmanın bağımsız değişkeni çevrim içi eğitim ve koçluk programı alan ebeveynler tarafından öğrenme güçlüğü olan çocuklarına uygulanan akıcı okuma müdahalesidir. Araştırmanın bağımlı değişkeni ise öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin akıcı okuma düzeyleridir. Araştırmaya öğrenme güçlüğü olan ilkokul 2 ve 3. sınıfa devam eden üç ilkokul öğrencisi ve ebeveynleri katılmıştır. Deney süreci başlama düzeyi ve müdahale oturumlarından oluşmaktadır. Müdahale sürecinde ebeveynlere çevrim içi eğitim ve koçluk desteği ile akıcı okuma stratejileriyle ilgili eğitim verilmiştir. Ebeveynlerin bu stratejileri ev ortamlarında çocuklarına uygulamaları sağlanmış ve süreç boyunca koçluk hizmeti sunulmuştur. Çalışma ilk katılımcı için sekiz hafta ikinci ve üçüncü katılımcı için yedi hafta sürmüştür. Araştırmada uygulamalar boyunca sürekli olarak okuma hızı, okuma doğruluğu ve okuma hatasına ilişkin veri toplanmış ayrıca deney öncesi ve sonrasında Prozodik Okuma Ölçeği kullanılarak prozodik okuma verisi toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin bağımsız değişken olan akıcı okuma düzeylerinde artış olmuştur. Ayrıca araştırmaya yönelik katılımcılardan ve ebeveynlerinden alınan sosyal geçerlik verilerinde hem katılımcıların hem de ebeveynlerin çalışmadan memnun kaldıkları ve uygulanan programa dair olumlu yönde görüş bildirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of a reading fluency intervention implemented by parents who received an online training and coaching program on the reading fluency of students with learning disabilities. The study used multiple probe between participants design, one of the single-subject experimental designs. The independent variable of this study is the fluent reading intervention applied by parents who received online training and coaching programme to their children with learning disabilities. The dependent variable of the study is the fluent reading levels of students with learning disabilities. Three elementary school students with learning disabilities attending 2nd and 3rd grades and their parents participated in the study. The experimental process consisted of baseline and intervention sessions. In the intervention process, parents were trained on fluent reading strategies with online training and coaching support. Parents were provided to apply these strategies to their children in their home environments and coaching services were provided throughout the process. The study lasted eight weeks for the first participant and seven weeks for the second and third participants. In the study, data on reading speed, reading accuracy and reading error were collected continuously throughout the interventions, and prosodic reading data were collected using the Prosodic Reading Scale before and after the experiment. As a result of the study, students' fluency and prosodic reading levels, independent variables, increased. In addition, social validity data were collected for the participants and their parents. When the social validity data were examined, it was seen that both participants and parents were satisfied with the study and reported positive opinions about the program implemented.