Translanguaging in assessment: Designing and evaluating multilingual writing practices
Değerlendirmede dillerarası geçişlilik: Çokdilli yazma uygulamalarının tasarımı ve değerlendirilmesi
- Tez No: 930939
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, dillerarası geçişlilik kuramı doğrultusunda geliştirilmiş değerlendirme uygulamalarının, katılımcıların yazma becerileri gelişimi üzerindeki etkilerini ve katılımcıların bu uygulamalara yönelik deneyimlerini incelemek amacıyla, karma yöntemli, yakınsayan paralel desen tasarımı kullanılmıştır. 14 haftalık bir dönem boyunca gerçekleştirilen bu araştırmada, akademik yazma dersi alan iki grup öğrenci (N=62) deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. İki gruba da aynı öğretim ve değerlendirme prosedürleri uygulanmış, ancak deney grubundaki öğretim ve değerlendirme uygulamaları dillerarası geçişlilik kuramı ile düzenlenmiştir. Yazma becerisinin değerlendirilmesi için iki sınav formatı tasarlanmıştır. TIFA, biçimlendirici değerlendirme yöntemiyle tasarlanmış bir yazma sınavıdır ve katılımcıların taslak geliştirmelerine olanak tanıyan biçimlendirici değerlendirme araçlarını içerir. TISA ise genel performansı değerlendirmek için tasarlanmış özetleyici bir yazma sınavıdır. Bu iki yazma sınavı, gruplar arasındaki puanları karşılaştırmak, ve metinsel ve okunabilirlik özelliklerini değerlendirmek amacıyla analiz edilmiştir. Yapılan bağımsız örneklem t-testi, deney grubunun her iki yazma sınavında da kontrol grubuna göre daha iyi performans sergilediğini ve ikinci sınav olan TISA'da daha büyük bir etki büyüklüğü olduğunu ortaya koymuştur. Sınavların metinsel ve okunabilirlik özellikleri analizi için, bir metin analizi aracı olan Coh-Metrix ve Coh-Metrix T.E.R.A. kullanılmıştır. Analiz sonuçları, deney grubundaki katılımcıların daha uzun metinler yazabildiğini, daha fazla cümle ve paragraf kullandığını göstermiştir. Okunabilirlik özelliklerine ilişkin hesaplamalar, bu grubun kompozisyon türü beklentilerine daha iyi uyum sağladığını, daha gelişmiş fikirlerle ve rafine bir tarzla kompozisyon yazabildiklerini göstermiştir. Nitel analizler ise, dillerarası geçişlilik temelli değerlendirme tasarımıyla ilgili deneyimleri ortaya koymak için yapılan iki açık uçlu anketin ve yarı-yapılandırılmış görüşmenin yorumlanmasını içermektedir. Katılımcıların ifadeleri, yeni değerlendirme tasarımının bilişsel, psikolojik ve pratik yararlarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study employs a mixed-methods parallel convergent design to explore the potential impact of translanguaging-informed assessment practices on participants' writing skills development, and their experiences with these practices. Conducted over a 14-week semester, the research involved two groups of EAP writing course students (N=62), assigned to either the experimental or control conditions. Both groups were instructed and assessed following the same procedures, with translanguaging incorporated only into the experimental group's instructional design. Two writing tasks were developed: TIFA, a formative assessment task that spanned seven weeks and incorporated formative assessment tools to streamline drafting process, and TISA, a summative task designed to assess overall performance. The tasks were analysed to compare scores between the groups, and to evaluate their textual and readability features. An independent samples t-test revealed that the experimental group consistently outperformed the control group on both tasks, with larger effect sizes in the TISA task. Textual analyses using Coh-Metrix and Coh-Metrix T.E.R.A. revealed that the experimental group produced longer, more organized texts, characterized by better-developed ideas, stylistic refinement, and stronger alignment with task requirements. The qualitative analyses included the analysis of two open-ended questionnaires and a semi-structured in-depth interview carried out to explore the participants' experiences with translanguaging-informed assessment design, which highlighted cognitive, psychological and practical benefits of the intervention. Together, these quantitative and qualitative insights reveal that translanguaging-informed assessment not only enhances writing outcomes but also creates a meaningful and supportive learning environment for students.