Robotik kodlama öğretiminde farklı eşli programlama tekniklerinin iş birliği, bilgi işlemsel düşünme becerileri ve öğrenme performansı üzerine etkisi
The impact of different pair programming techniques in robotics coding instruction on collaboration, computational thinking skills, and learning performance
- Tez No: 930970
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZDENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmanın amacı; robotik kodlama öğretiminde farklı eşli programlama tekniklerinin iş birlikli öğrenme, robotik kodlama öğrenme performansı ve bilgi işlemsel düşünme becerisi üzerindeki etkilerini incelemektir. Nicel veriler üzerine odaklanan araştırma, ön test- son test karşılaştırmalı yarı deneysel desen ile tasarlanmıştır. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında özel bir lisede öğrenim gören 106 dokuzuncu sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışma, bir kontrol grubu ve üç deney grubundan oluşan dört gruptan meydana gelmektedir. Kontrol Grubu 1'de, ikili çalışma biçimine benzer yapılandırılmamış eşli programlama tekniği uygulanmıştır. Deney gruplarında ise, Deney Grubu 1 Güçlü-Tarz, Deney Grubu 2 Sürücü-Gezgin, Deney Grubu 3 Masa Tenisi eşli programlama teknikleriyle dersler işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Robotik Kodlama Öğrenme Performansı Sınavı, Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisi Ölçeği ve İş birlikli Öğrenme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, deney gruplarında kullanılan eşli programlama tekniklerinin öğrencilerin robotik kodlama öğrenme performansları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir . Öte yandan, kontrol grubunda kullanılan yöntemlerin benzer bir etki yaratmadığı ve deney gruplarına kıyasla daha düşük başarı düzeyleri ile sonuçlandığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın bir diğer bulgusuna göre, bilgi işlemsel düşünme becerisi açısından Sürücü Gezgin ile Güçlü Tarz arasında fark olmamakla birlikte diğer gruplarla arasında anlamlı derecede farklılıklar görülmüştür. Ayrıca, eşli öğrenme tekniklerinin iş birlikli öğrenme üzerindeki etkilerinin birbirine benzer olduğunu ve bu açıdan anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Bu araştırma sonuçları, robotik kodlama öğretiminde eşli programlama tekniklerinin etkin kullanımına dair önemli katkılar sağlayarak, eğitimciler ve öğrenciler için etkili bir öğrenme deneyimi sunmayı hedeflemesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of different pair programming techniques on cooperative learning, robotic coding learning performance and computational thinking skills in robotic coding education. Focusing on quantitative data, the research was designed with a pre-test-post-test comparative quasi-experimental design. The study group consists of 106 ninth grade students studying in a private high school in the 2023-2024 academic year. This study consists of four groups, one control group and three experimental groups. In Control Group 1, an unstructured pair programming technique similar to the pair work format was applied. In the experimental groups, lessons were taught with pair programming techniques in Experimental Group 1 Strong-Style, Experimental Group 2 Driver-Traveler, and Experimental Group 3 Table Tennis. Robotic Coding Learning Performance Exam, Computational Thinking Skill Scale and Collaborative Learning Scale were used as data collection tools in the research. Within the scope of the research, it was determined that the pair programming techniques used in the experimental groups had a positive effect on the students' robotic coding learning performance. On the other hand, it was observed that the methods used in the control group did not create a similar effect and resulted in lower success levels compared to the experimental groups. According to another finding of the study, although there was no difference between the Driver Traveler and Strong Style in terms of computational thinking skills, there were significant differences between the other groups. In addition, it was determined that the effects of paired learning techniques on cooperative learning were similar to each other and did not create a significant difference in this respect. These research results are important in terms of providing important contributions to the effective use of paired programming techniques in teaching robotic coding and aiming to provide an effective learning experience for educators and students.