Hidrokinon, katekol ve rezorsinolün eş zamanlı tayini için elektrokimyasal sensör gelirtirilmesi
Development of electrochemical sensor for simultaneous determination of hydroquinone, catechol and resorcinol
- Tez No: 931005
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM OKMAN KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, dihidroksibenzen izomerleri olan hidrokinon (Hid), katekol (Kat) ve rezorsinolün (Rez) eş zamanlı tayini için bir elektrokimyasal sensör geliştirildi. Bu amaçla, camsı karbon elektrodun (GCE) yüzeyi karboksilli çok duvarlı karbon nanotüpler (c-MWCNT), Co3O4 nanopartiküller (Co3O4NP) ve poli-L-valin (PoliVal) ile modifiye edildi ve geliştirilen elektrokimyasal sensörün (c-MWCNT−Co3O4NP/PoliVal/GCE) analitlere verdiği elektrokimyasal cevaplar diferansiyel puls voltametri (DPV) yöntemi ile incelendi. Elektrot yüzeyindeki her bir modifikasyon malzemesinin miktarı ve çalışma ortamının pH'sı optimize edildi. Modifiye elektrotları karakterize etmek için dönüşümlü voltametri (CV), yüzey morfolojisini incelemek için taramalı elektron mikraskopisi (SEM) kullanıldı. Optimum bileşimde hazırlanan c-MWCNT−Co3O4NP/PoliVal/GCE ile, optimum pH'da (pH 5,0), Hid, Kat ve Rez'in diğer analitler varlığındaki bireysel tayinleri ve ayrıca eş zamanlı tayinleri yapıldı. Eş zamanlı tayinler için gözlenebilme sınırı, doğrusal çalışma aralığı, duyarlılık, tekrar kullanılabilirlik, tekrar üretilebilirlik, saklama ömrü ve seçicilik gibi performans özellikleri belirlendi. c-MWCNT−Co3O4NP/PoliVal/GCE ile Hid, Kat ve Rez için elde edilen doğrusal çalışma aralıklarının sırasıyla 5–260 μM, 5–280 μM ve 31–550 μM ve LOD değerlerinin ise sırasıyla 3,62 μM, 2,57 μM ve 7,97 μM olduğu belirlendi. c-MWCNT−Co3O4NP/PoliVal/GCE'nin gerçek örneklerde Hid, Kat ve Rez'in eş zamanlı tayininde kullanılabilirliği araştırıldı. Bu amaçla musluk ve nehir suyunda Hid, Kat ve Rez tayini yapıldı ve geri kazanım değerleri musluk suyunda %96,2 ile %103,6; nehir suyunda ise %93,9 ile %105,5 arasında bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an electrochemical sensor was developed for the simultaneous determination of dihydroxybenzene isomers hydroquinone (Hid), catechol (Kat) and resorcinol (Rez). For this purpose, the surface of the glassy carbon electrode (GCE) was modified with carboxylated multi-walled carbon nanotubes (c-MWCNT), Co3O4 nanoparticles (Co3O4NP) and Poly-L-valine (PoliVal) and the electrochemical responses of the developed electrochemical sensor (c-MWCNT−Co3O4NP/PoliVal/GCE) to the analytes were investigated by differential pulse voltammetry (DPV). The amount of each modification material on the electrode surface and the pH of the working medium were optimized. Cyclic voltammetry (CV) was used to characterize the modified electrodes and scanning electron microscopy (SEM) was used to examine the surface morphology. With c-MWCNT−Co3O4NP/PoliVal/GCE prepared in the optimum composition, individual determinations and also simultaneous determinations of Hid, Kat and Rez in the presence of other analytes were carried out at optimum pH (pH 5.0). Performance properties such as detection limit, linear working range, sensitivity, reusability, reproducibility, storage stability and selectivity were determined for simultaneous determination. The linear working ranges obtained for Hid, Kat and Rez with c-MWCNT−Co3O4NP/PoliVal/GCE were determined to be 5–260 μM, 5–280 μM and 31–550 μM, respectively, and the LOD values were determined to be 3.62 μM, 2.57 μM and 7.97 μM, respectively. The applicability of c-MWCNT−Co3O4NP/PoliVal/GCE in the simultaneous determination of Hyd, Kat and Rez in real samples was investigated. For this purpose, Hid, Kat and Rez were determined in tap and river water and the recovery values were found to be between 96.2% and 103.6% in tap water and 93.9% and 105.5% in river water.