Titanyum dioksit uygulamasının Triticum aestivum L.'de çimlenme ve fide gelişimine etkileri
Effects of titanium dioxide application on germination and seedling development in Triticum aestivum L.
  1. Tez No: 931015
  2. Yazar: FATEMA ALDAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, farklı derişimlerde TiO2 etkisindeki buğday tohumlarının çimlenme ve fide gelişimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce tohumlar steril edilmiştir. Çalışma kontrollü şartlarda, bir iklimlendirme dolabında yürütülmüştür. Petri kabında ortamındaki buğday tohumlarına TiO2'nin 0,01, 0,1, 1, 10 ve 100 mg/L konsantrasyonları uygulanmıştır. Uygulama periyodu süresince günlük olarak gözlemler yapılmıştır ve çimlenme oranları kaydedilmiştir. Uygulamalar sonucunda TiO2'nin buğdaylarda çimlenme ve gelişme üzerinde etkisinin olduğu görülmüştür. Bu etkierin derişime ve organa göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Diğer yandan, toplam fenolik madde, NP-SH ve MDA içeriklerinin uygulanan TiO2 ile birlikte değiştiği tespşit edilmiştir. Bu parametreler buğdayların kök ve gövdelerinde genelde derişim artışı ile artmıştır. Bu dutrum özellikle yüksek TiO2 derişimlerinin buğday dokuların oksidatif strese neden olduğunu açıklayabilir. Ancak 0,01- 100 mg/L TiO2 konsantrasyonlarının buğday tohumlarının çimlenmesi üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etkileri olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different concentrations of TiO2 on germination and seedling development of wheat seeds. The seeds were sterilized before starting the study. The study was carried out in a climate cabinet under controlled conditions. TiO2 concentrations of 0.01, 0.1, 1, 10 and 100 mg/L were applied to the wheat seeds in the Petri dish medium. Daily observations were made during the application period and germination rates were recorded. As a result of the applications, it was observed that TiO2 had an effect on germination and development in wheat. It was determined that these effects showed differences according to concentration and organ. On the other hand, it was determined that total phenolic substance, NP-SH and MDA contents changed with the applied TiO2. These parameters generally increased with the increase in concentration in the roots and stems of wheat. This situation can explain that especially high TiO2 concentrations cause oxidative stress in wheat tissues. However, TiO2 concentrations ranging from 0.01 to 100 mg/L had no statistically significant effects on the germination of wheat seeds.