Capacitance and corrosion of 3D-printed alloys via FDM by modifying sintering coverage and infill densities
Sinterleme yüzeyi ve dolgu yoğunluklarını değiştirerek FDM ile 3B yazdırılmış alaşımların kapasitesi ve korozyonu
- Tez No: 931162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULCABBAR YAVUZ, DR. MUSA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, enerji depolama ve korozyon uygulamaları için 316L paslanmaz çelik ve polimer filament kullanılarak 3B yazıcı ile elektrot tasarımını incelemektedir. FDM tekniği ile üretilen“yeşil parçalar”, polimeri uzaklaştırmak ve çelik parçacıklarını sinterlemek için yüksek sıcaklıkta termal işleme tabi tutulmuştur. Oksidasyonu azaltmak ve mekanik bütünlüğü iyileştirmek için sinterleme sırasında SiC ve grafit seramik kaplamalar kullanılmıştır. Grafit altında sinterlenen elektrotların alan kapasitansı (775 mF cm⁻², 10 mV s⁻¹), SiC altında sinterlenenlere kıyasla (SiC
Özet (Çeviri)
This study explores the design of electrodes using 3D printing with a 316L stainless steel and polymer filament for energy storage and corrosion applications. The“green parts”produced by the FDM technique were subjected to high-temperature thermal treatment to remove the polymer and sinter the steel particles. To reduce oxidation and improve mechanical integrity, ceramic coatings of SiC and graphite were applied during sintering. Electrodes sintered under graphite exhibited significantly higher specific capacitance (775 mF cm⁻² at 10 mV s⁻¹) compared to those sintered under SiC (