Öğretmen adaylarının öz düzenleme becerilerinin, öğrenme stillerinin ve öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarının uzaktan eğitim doyumlarını yordama gücü
The predicting power of pre-service teachers' self-regulation skills, learning styles and attitudes towards instructional technologies on distance education satisfaction
- Tez No: 931211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, fen bilgisi öğretmen adaylarının öz düzenleme becerisi, öğrenme stilleri ve öğretim teknolojilerine yönelik tutumlarının uzaktan eğitim doyumlarını yordama gücünü incelemektedir. Araştırma, ilişkisel tarama deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Marmara Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinin Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı'nda 2024-2025 akademik yılı güz döneminde öğrenim gören 186 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Örneklem, evren içerisinden tabakalı örnekleme yöntemiyle her sınıf düzeyindeki iki şubeden rastgele belirlenen bir şubede öğrenim gören ve çalışmaya gönüllü katılan 82 öğretmen adayından oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak“Algılanan Öz-düzenleme Ölçeği”,“Grasha-Riechmann Öğrenme Stilleri Ölçeği”,“Öğretim Teknolojilerine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“İnternet Temelli Uzaktan Eğitimde Öğrenci Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, betimsel analiz, korelasyon katsayısı hesaplama ve regresyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular, fen bilgisi öğretmen adaylarının öz düzenleme becerilerinin yüksek düzeyde olduğunu, öğrenme stilleri arasında bağımlı stilin öne çıktığını ve öğretim teknolojilerine yönelik tutumların pozitif olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının uzaktan eğitim doyumunu öz düzenleme becerilerinin anlamlı düzeyde yordadığı, ancak öğretim teknolojilerine yönelik tutum ve öğrenme stilleri değişkenlerinin anlamlı bir şekilde yordamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the predictive power of pre-service science teachers' self-regulation skills, learning styles, and attitudes toward instructional technologies on their satisfaction with distance education. The research was designed in relational survey model. The population of the study consists of 186 pre-service science teachers studying in the Science Teacher Education Program of a state university in the Marmara Region in the fall semester of the 2024-2025 academic year. The sample was selected from the population by stratified sampling method: 82 pre-service teachers studying in a randomly selected branch from two branches at each grade level and participated in the study voluntarily.“Perceived Self-Regulation Scale,”“Grasha-Riechmann Learning Styles Scale,”“Attitudes Toward Instructional Technologies Scale,”and the“Online Distance Education Student Satisfaction Scale”were used as data collection tools. The data were analyzed by descriptive analysis, correlation coefficient calculation, and regression analysis. The findings revealed that pre-service science teachers' self-regulation skills were at high level, dependent style was prominent among learning styles, and attitudes toward instructional technologies were positive. In the study, it was determined that self-regulation skills significantly predicted distance education satisfaction. However, other variables such as attitudes towards instructional technologies and learning styles did not significantly predict distance education satisfaction.