Okul öncesi öğretmenlerinin yenilikçi düşünmeleri ile öz yeterlik inançları ve yansıtıcı düşünmeleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between early childhood teachers' innovative thinking, self-efficacy beliefs, and reflective thinking
  1. Tez No: 931294
  2. Yazar: NİLDEN SAĞIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin yenilikçi düşünmeleri ile öz yeterlik inançları ve yansıtıcı düşünmeleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ilinde bulunan ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu ve ana sınıfları ile özel okul öncesi kurumlarında çalışan 285 okul öncesi öğretmeninden oluşmuştur. Çalışma nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla;“Demografik Bilgi Formu, Okul Öncesi Öğretmenlerine Yönelik İnovatif Düşünme Eğilimi Ölçeği, Okul Öncesi Eğitim İçin Öğretmen Özyeterlik Ölçeği ve Öğretmen Yeterlik Ölçeği, Öğretmen ve Öğretmen Adayları İçin Yansıtıcı Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin yenilikçi düşünmelerinin; yaş, öğrenim durumu, mesleki kıdem, teknolojiyi kullanma konusunda yeterli hissetme durumu, mesleki eğitim ihtiyacı ve proje katılım durumlarına göre anlamlı bir fark gösterdiği bulunmuştur. Bununla birlikte çalıştığı kurum türüne göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin yenilikçi düşünmeleri ile okul öncesi öğretmen öz yeterlik inançlarının öğretime yönelik öz yeterlik ve aile katılımına yönelik öz yeterlik alt boyutları arasında pozitif orta düzeyde anlamlı, öğretmen yeterlik inançlarının kişisel yeterlik alt boyutunda pozitif düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin yenilikçi düşünme ile yansıtıcı düşünmeleri arasındaki ilişkinin pozitif ve orta düzeyde anlamlı olduğu saptanmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin yansıtıcı düşünme ve öğretime yönelik öz yeterlik inançlarının yenilikçi düşünmelerini yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships between early childhood teachers' innovative thinking, self-efficacy beliefs, and reflective thinking. The study group comprises 285 early childhood teachers working in kindergartens and preschool institutions affiliated with the Ministry of National Education and private early childhood institutions in Ankara. This research was conducted using a quantitative research method. Demographic Information Form, Innovative Thinking Tendency Scale for Preschool Teachers, Teacher Self-Efficacy Scale for Early Childhood Education, Teacher Efficacy Scale, and Reflective Thinking Tendency Scale were used as data collection tools. According to the research findings, early childhood teachers' innovative thinking significantly differs based on age, educational background, professional seniority, feeling competent in using technology, need for professional development, and participation in projects. However, there was no significant difference based on the type of institution they worked in. Furthermore, a positive and moderately significant relationship was found between early childhood teachers' innovative thinking and the early childhood teachers' self-efficacy beliefs on teaching and family involvement sub-dimension, while a low positive significant relationship was found with the personal sub-dimension of the teacher efficacy. Additionally, the relationships between teachers' innovative and reflective thinking were positive and moderately significant. Based on the obtained findings, it was determined that teachers' reflective thinking and self-efficacy beliefs on teaching predict their innovative thinking.