Araç kapı kirişi geometrisinin çarpışma performansı üzerindeki etkisinin sayısal simülasyonlarla incelenmesi
Investigation of the effect of vehicle door beam geometry on crash performance by numerical simulations
  1. Tez No: 931355
  2. Yazar: YEKTA HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Otomotiv sektörü, dünya ekonomisinin önemli bir parçası olup teknolojik gelişmelerle sürekli büyümektedir. Bu gelişmeler, daha güvenli, verimli ve konforlu araçların üretilmesini mümkün kılarken, artan araç sayısı trafik kazalarının sayısını da artırmaktadır. Bu nedenle, otomotiv endüstrisi güvenlik sistemlerini sürekli olarak geliştirmekte ve yeni nesil araçlara entegre etmektedir. Güvenlik sistemleri genellikle aktif ve pasif olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Pasif güvenlik sistemleri, araç içindeki sürücü ve yolcuları, çarpışma ve kazaların neden olabileceği hayati zararlardan korumak amacıyla tasarlanmış önemli bileşenlerdir. Önden çarpışmalar en sık karşılaşılan kazalar arasında yer alırken, yandan çarpışmalar en yüksek can kaybına yol açan kazalardır. Bu tür kazaların önlenebilmesi için, aktif güvenlik sistemlerinin yanı sıra araçların yapısal güvenliği de büyük önem taşımaktadır. Günümüzde, yakıt tasarrufu sağlamak ve hava kirliliğini azaltmak amacıyla verimli araçlara olan talep artmakta, ancak bu talep yapısal güvenlikten ödün verilmeden karşılanmalıdır. Bu bağlamda, alüminyum alaşımları veya yüksek mukavemetli çelikler gibi malzemelerin kullanımı önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yan darbelere karşı yüksek güvenlik sağlamak için bir yolcu kabini kapı paneli için kazaları önleyici emniyet barı/kirişi tasarlamaktır. Araç kapı kirişi tasarımının yan darbelere karşı güvenlik performansını artırmak için farklı malzeme kombinasyonlarıyla değerlendirilmiştir. Çarpışma simülasyonları ile, yeni tasarımın darbe enerjisini emme kapasitesi ve yapısal dayanıklılığı incelenmiştir. Bu sayede, hem güvenlik hem de yakıt verimliliği açısından optimal bir tasarım elde edilmesi hedeflenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, otomotiv endüstrisinde güvenliği artırmaya yönelik katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is a significant part of the global economy and continues to grow through technological advancements. While these developments enable the production of safer, more efficient, and more comfortable vehicles, the growing number of vehicles on the road also contributes to an increase in traffic accidents. As a result, the automotive industry continuously develops and integrates safety systems into vehicles. Safety systems are generally classified into two main categories: active and passive. Passive safety systems are critical components designed to protect the driver and passengers inside the vehicle from collisions and accidents. While frontal crashes are among the most common types of accidents, side impacts result in the highest number of fatalities. To prevent such accidents, both the structural integrity of vehicles and the safety systems are crucial. Today, the demand for fuel-efficient vehicles is rising in order to reduce fuel consumption and air pollution. However, this demand must be met without compromising structural safety. In this context, materials such as aluminum alloys or high-strength steels are recommended. This study aims to design a safety beam for a passenger cabin door panel to improve protection against side impacts. Various material configurations will be evaluated to improve the crash performance of the door beam. Crash simulations will be conducted to assess the energy absorption capacity and structural durability of the proposed design. Ultimately, this research seeks to develop an optimal design that balances safety and fuel efficiency, contributing to the advancement of safety standards in the automotive industry.