İzin sahalarının zamansal olarak karbon birikimine olan etkisi: orhaneli örneği
The temporal effects of permitted areas on carbon accumulation: the case of orhaneli
  1. Tez No: 931391
  2. Yazar: İLYAS YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KADIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu yüksek lisans tezi, madencilik faaliyetlerinin orman ekosistemlerindeki karbon depolama üzerindeki etkilerini zamansal bir perspektiften değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Orman ekosistemleri, atmosferdeki karbondioksiti (CO₂) tutarak küresel karbon döngüsüne katkı sağlayan en önemli doğal yutaklardan biridir. Ancak, madencilik gibi insan faaliyetleri, orman alanlarının azalmasına ve dolayısıyla karbon depolama kapasitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu bağlamda, çalışma kapsamında Orhaneli Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisindeki izinli maden sahaları 2008 ve 2017 yıllarına ait orman amenajman planları ve insansız hava aracı (İHA) tabanlı uzaktan algılama teknikleri kullanılarak karbon depolama miktarındaki değişimler belirlenmiştir. Araştırma bulguları, madencilik faaliyetlerinin etkisi altında olan orman ekosistemlerinde karbon depolama kapasitesinde farklılaşmalar meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Yapılan analizlere göre, beş orman işletme şefliğinin toplam karbon depolama miktarı 2008 yılında 8.671.615 ton iken, 2017 yılında 9.362.177 tona yükselmiştir. Bu artış, dokuz yıllık süreçte 690.562 tonluk bir karbon depolama kapasitesi artışına işaret etmektedir. Ancak, bu genel artışa rağmen maden sahalarının bulunduğu bölgelerde karbon depolama miktarında azalmalar gözlemlenmiştir. Özellikle, madencilik faaliyetlerinin yoğun olduğu alanlarda karbon depolama kayıpları tespit edilmiş ve bu durum, izin sahalarındaki arazi kullanım değişimlerinin orman ekosistemleri üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymuştur. Çalışmada kullanılan İHA tabanlı görüntüleme teknikleri, madencilik sahalarının genişleme süreçlerinin detaylı olarak izlenmesine ve bu sahaların karbon depolama üzerindeki etkilerinin mekânsal olarak haritalandırılmasına olanak sağlamıştır. Yapılan analizler, toplam arazi büyüklüğünde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen (1.733,4 hektar) karbon stoklarında belirgin bir azalma meydana geldiğini ortaya koymuştur. 2008 yılında toplam karbon miktarı 51.709 ton olarak hesaplanmışken, 2017 yılı itibarıyla bu değer 42.406 tona düşmüştür. İHA ile elde edilen veriler doğrultusunda, bu alanların maden sahası niteliğinde olması sebebiyle karbon depolama değeri 0 olarak hesaplanmıştır. Bu bulgular, madencilik faaliyetlerine bağlı olarak meydana gelen arazi kullanım değişikliklerinin, karbon stokları üzerindeki olumsuz etkilerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Özellikle verimli ve bozuk orman alanlarının azalması, karbon stoklarının kaybına neden olmuş ve madencilik izin süreçlerinin orman ekosistemleri üzerindeki baskısını ortaya koymuştur. Bu bağlamda, çalışma, madencilik faaliyetlerinin yalnızca arazi yapısını değiştirmekle kalmayıp, karbon depolama süreçleri üzerinde uzun vadeli etkiler yarattığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, İnsansız Hava Araçları (İHA) kullanılarak madencilik faaliyetlerinin orman ekosistemlerindeki karbon depolama kapasitesi üzerindeki etkilerinin hassas bir şekilde belirlenebileceğini göstermiştir. İHA tabanlı uzaktan algılama yöntemleri, karbon stoklarının mekânsal ve zamansal değişimlerini doğru ve detaylı şekilde tespit etmede etkili bir araç olarak öne çıkmıştır.Çalışma, madencilik sahalarındaki arazi kullanım değişikliklerini haritalandırarak, bu alanların karbon depolama kapasitesi üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to evaluate the effects of mining activities on carbon storage in forest ecosystems from a temporal perspective. Forest ecosystems are among the most critical natural carbon sinks, contributing to the global carbon cycle by capturing atmospheric carbon dioxide (CO₂). However, anthropogenic activities such as mining lead to a reduction in forest areas, thereby decreasing their carbon storage capacity. In this context, the study examines the permitted mining areas within the Orhaneli Forest Enterprise Directorate, analyzing changes in carbon storage amounts using forest management plans from 2008 and 2017, as well as Unmanned Aerial Vehicle (UAV)- based remote sensing techniques. The research findings reveal that mining activities induce variations in the carbon storage capacity of forest ecosystems. According to the analyses, the total carbon storage of five forest enterprise districts increased from 8,671,615 tons in 2008 to 9,362,177 tons in 2017, indicating a carbon storage capacity increase of 690,562 tons over nine years. However, despite this overall increase, decreases in carbon storage were observed in regions where mining activities were concentrated. Particularly in areas with intensive mining operations, carbon storage losses were detected, highlighting the impact of land-use changes in permitted mining sites on forest ecosystems. The study employs UAV-based imaging techniques to monitor the expansion processes of mining areas and to spatially map their effects on carbon storage. The analyses indicate that, although the total land area remained unchanged (1,733.4 hectares), a significant reduction in carbon stocks occurred. While the total carbon amount was 51,709 tons in 2008, it declined to 42,406 tons in 2017. Based on UAV data, these areas were classified as mining sites, leading to a calculated carbon storage value of zero. These findings clearly demonstrate the negative impact of mining-induced land-use changes on carbon stocks. The decrease in productive and degraded forest areas has contributed to carbon losses, further emphasizing the pressure exerted by mining permits on forest ecosystems. Thus, the study confirms that mining activities not only alter land structure but also have long-term effects on carbon storage processes. In conclusion, this study demonstrates that Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) can be effectively used to determine the impact of mining activities on the carbon storage capacity of forest ecosystems with high accuracy. UAV-based remote sensing methods have proven to be an effective tool for precisely and comprehensively detecting the spatial and temporal changes in carbon stocks. By mapping land-use changes in mining areas, the study reveals the negative effects of these alterations on carbon storage capacity, offering a valuable foundation for future research and sustainable land management strategies.