Sürdürülebilir yatırım tercihleri ve finansal okuryazarlık ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between sustainable investment preferences and financial literacy
  1. Tez No: 931463
  2. Yazar: MERVE DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sürdürülebilirlik günümüzde artan öneme sahip bir kavram haline gelmiştir. Sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik olarak üç boyuttan oluşmaktadır. Sürdürülebilirlik kavramının geniş kitleler tarafından ilgiyle takip edilmesi her açıdan ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. İşletmeler için, hissedarlar, toplum ve yatırımcılar için vb. gibi birçok alanda ilgi odağı haline gelmiştir. Günümüzde artan teknolojiyle birlikte finansal araçların çeşitliliği de artmaktadır. Bu sebepten ötürü bireylerin finansal konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Finansal konuda bilgi sahibi bireyler hem kendileri için hem de toplum için yararlı kararlar alacaklardır. Ekonomik hayata fayda sağlayacağı için finansal bili düzeyinin tüm toplum üzerinde arttırılması gerekmektedir. Finansal okuryazarlık temelde finansal araçların seçiminde kişilerin aldıkları kararların etkinliğini temsil eder. Bu çalışmanın amacı bireylerin sürdürülebilir yatırım tercihleri ile finansal okuryazarlık seviyeleri arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde Sürdürülebilirlik kavramı ve Sürdürülebilir Yatırım kavramı, ikinci bölümde Kurumsal Sürdürülebilirlik kavramı, üçüncü bölümde Marka ve Kurumsal İtibar kavramları açıklanmış olup, dördüncü bölümde Finansal Okuryazarlık kavramına yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise araştırmanın bulgularına yer almaktadır. Bu çalışma ile sürdürülebilir yatırım tercihleri ve finansal okuryazarlık seviyesi arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has become a concept of increasing importance today. It consists of three dimensions as social, environmental and economic sustainability. The fact that the concept of sustainability is followed with interest by the masses shows how important it is in every aspect. It has become a focus of attention in many areas such as for businesses, shareholders, society and investors. Today, with the increasing technology, the variety of financial instruments is also increasing. For this reason, individuals need to have financial knowledge. Individuals who have financial knowledge will make decisions that are beneficial for both themselves and society. Since it will benefit economic life, the level of financial knowledge needs to be increased in the entire society. Financial literacy basically represents the effectiveness of the decisions taken by individuals in the selection of financial instruments. The aim of this study is to reveal the relationship between the sustainable investment preferences of individuals and their financial literacy levels. In the first part of the study, the concept of Sustainability and the concept of Sustainable Investment, in the second part, the concept of Corporate Sustainability, in the third part, the concepts of Brand and Corporate Reputation are explained, and in the fourth part, the concept of Financial Literacy is included. The fifth section includes the findings of the research. This study aims to reveal the relationship between sustainable investment preferences and financial literacy levels.