The impact of tribalism on political stability in Sudan, the case of Sudan War 2023
Sudan'da kabileciliğin siyasi istikrar üzerindeki etkisi: 2023 Sudan Savaşı örneği
  1. Tez No: 931466
  2. Yazar: ABDELLATİF ABDELWAHAB MOHAMED ZİBEİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN KUYUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
My research is based on how Sudanese tribalism is critically related to political stability, narrowing it down to how the 2003 Darfur War has been linked to the Sudanese War of 2023. The basis of this research questions how historical context such as the formation of RSF by the previous Sudanese government relates to the current tribal dynamics and political instability in Sudan. The dissertation begins by considering the 2003 Darfur War and the leading role taken by the RSF, heavily composed of Arabic tribes from Darfur, in its violent attacks against the non-Arab tribes. The racial dimensions of this conflict, which have carried through even to the present, are then discussed. The ways in which actions taken by the RSF have incited further tensions, informing the course of the 2023 Sudanese War, are assessed. In this regard, using integrated qualitative research approaches, I attempt to tease out the complex interplay between tribalism, racial tensions, and political stability in Sudan by drawing on case studies and content analyses. More precisely, I shall closely analyze how the history of the Darfur War and the rise of the RSF have configured the current conflict: the exclusion of communities from power and ethnic-based violence. This research is based on an essential hypothesis that tribalism and tribal alliances played a significant, determining role in the current Sudanese war. The dissertation, therefore, concludes with an attempt at an incisive analysis of how past tribal conflicts-like those in Darfur-merged with state-sponsored violence to have a lingering effect on the political stability of Sudan today.
Özet (Çeviri)
Tezim, Sudan'daki kabilecilik ve siyasi istikrar arasındaki karmaşık ilişkiyi, 2003 Darfur Savaşı ile 2023 Sudan Savaşı arasındaki bağlantılara odaklanarak incelemektedir. Ana soruya yanıt aramaktadır: Darfur Savaşı'nın tarihi arka planı, önceki Sudan hükümeti tarafından oluşturulan Hızlı Destek Kuvvetleri'nin (HDK) oluşumu da dahil olmak üzere, Sudan'daki güncel kabile dinamiklerini ve siyasi istikrarsızlığı nasıl şekillendirmektedir? 2003 Darfur Savaşı'nın incelenmesiyle başlayan ve büyük ölçüde Darfur'un Arap kabilelerinden oluşan RSF'nin Arap olmayan topluluklara karşı şiddeti sürdürmedeki baskın rolünü ele alan tez, çatışmanın kalıcı ırksal boyutlarını ayrıntılı olarak analiz etmektedir. RSF'nin eylemlerinin devam eden gerilimleri nasıl körüklediğini ve böylece 2023 Sudan Savaşı'nın seyrini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Nitel araştırma yöntemleri, vaka çalışmaları ve içerik analizi gibi yöntemlerin bir karışımını kullanarak, Sudan'daki kabilecilik, ırksal gerilimler ve siyasi istikrar arasındaki karmaşık etkileşimi çözmeyi amaçlıyorum. Özellikle, Darfur Savaşı'nın tarihi mirasının ve RSF'nin ortaya çıkışının mevcut çatışmanın, belirli toplulukların marjinalizasyonu ve etnik çizgiler boyunca şiddetin sürdürülmesi gibi, nasıl şekillendiğini inceleyeceğim. Bu araştırma, kabileciliğin ve kabile ittifaklarının mevcut Sudan savaşında önemli bir rol oynadığı temel varsayımına dayanmaktadır. Sonuç bölümünde, Darfur gibi geçmiş kabile çatışmalarının ve devlet destekli şiddetin Sudan'ın bugünkü siyasi istikrarı üzerindeki kalıcı etkilerine dair derinlemesine bir analiz sunmayı amaçlamaktadır.