Understanding university English preparatory program students' perceptions of self-directed learning skills
Üniversite İngilizce hazırlık programı öğrencilerinin kendi kendine öğrenme becerilerine ilişkin algılarını anlamak
- Tez No: 931478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNSER DİLARA KOÇBAŞ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki bir üniversitede İngilizce hazırlık programında okumakta olan öğrencilerin ve öğretmenlerinin, öğrencilerin kendi kendine öğrenme becerilerine ilişkin algılarını ve bu algılar arasında benzerlik ve farklılıklar olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Karma araştırma metodunun kullanıldığı bu çalışmada, birçok veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Ayyıldız ve Tarhan (2015) tarafından geliştirilen 5'li Likert tipi Kendi Kendine Öğrenme Becerileri Ölçeği (KKÖBÖ), uygun örnekleme yöntemiyle çalışmaya davet edilen B1, orta seviye sınıflarında eğitim görmekte olan 60 İngilizce hazırlık programı öğrencisine uygulanmış ve ardından anketten elde edilen veriler, SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuçları derinlemesine incelemek, ortak temaları ve örüntüleri keşfetmek için öğrenciler, KKÖBÖ anketi puanlarına göre düşük, orta ve yüksek puan olmak üzere üç gruba ayrılmış ve her gruptan iki öğrenci olmak üzere toplamda altı öğrenci, yarı-yapılandırılmış bireysel görüşmelere davet edilmiştir. Buna ek olarak, sonuçların geçerliliğini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla aynı üniversitedeki üç öğretim görevlisiyle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, öğrencilerin kendilerini en yetkin buldukları kendi kendine öğrenme becerisinin“Öğrenme Sürecini Değerlendirme”ve en az yetkin buldukları becerisinin“Öğrenme Fırsatlarını Kullanma”olduğunu ortaya koymuştur. Veriler, öğretmenlerin hazırlık programını fazla yoğun buldukları ve öğrencilerin kendi kendine öğrenme becerilerini yetersiz buldukları sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The present mixed-method case study aims to explore the perceptions of self-directed learning skills (SDLS) among B1 (intermediate) level English preparatory program students and their teachers at a private university in Istanbul. The study investigates students' self-perceived self-directed learning skills and examines similarities and differences between teachers' and students' perceptions of B1 (intermediate) level English language preparatory program students' self-directed learning skills. To recruit participants, a convenience sampling method was used, and a variety of data collection methods were followed. A 5-point Likert-type Self-Directed Learning Skills Scale (SDLSS) questionnaire developed by Ayyıldız & Tarhan (2015) was administered to 60 B1 (Intermediate) level English preparatory program students. After the questionnaire data were analyzed using SPSS, semi-structured interviews were conducted with six students from the SDLSS participants to delve into the results and explore common themes and patterns. These students were selected based on their SDLSS score range (high, medium, and low), and two students from each group were invited for semi-structured interviews. Furthermore, to ensure the reliability of the findings, a focus group interview was conducted with three language instructors at the university. Key findings of the study indicate that students across high, medium, and low score ranges of SDLSS consider themselves competent in the Assessment of Learning Process (ALP) dimension but incompetent in the Ability to Use Learning Opportunities (ULO) dimension of SDLSS. However, language instructors in the English Language Preparatory Program (ELPP) perceive the program as too hectic for students and view students as incompetent in many dimensions of SDLSS.