Exploring existential themes in contemporary literature: An analysis of The Orange Girl by Jostein Gaarder and Eat, Pray, Love by Elizabeth Gilbert
Çağdaş edebiyatta varoluşsal temaları keşfetmek: Jostein Gaarder'ın Portakal Kız ve Elizabeth Gilbert'in Ye, Dua Et, Sev adlı eserler üzerine bir analiz
- Tez No: 931480
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. UGUR DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Portakal Kız (Jostein Gaarder) ve Ye Dua Et Sev (Elizabeth Gilbert) adlı eserlerdeki varoluşçu temaları kimlik, özgürlük ve anlam arayışı ekseninde incelemektedir. Çalışma, Jean-Paul Sartre ve Søren Kierkegaard gibi filozofların ana kavramlarını içeren varoluşçu teorinin bir genel bakışıyla başlamakta ve her iki romanın da edebi bir analizine zemin hazırlamaktadır. Portakal Kız'da başkahraman Georg, kendini keşfetme ve varoluşun geçiciliği ile yüzleşirken, Ye Dua Et Sev Elizabeth Gilbert'in kişisel keşif ve ruhsal uyanış yolculuğunu ele alır. Bu iki eserin karşılaştırmalı analizi, varoluşçu temaların modern toplumda yaşamın karmaşıklıklarını anlamada nasıl içgörüler sunduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, edebiyatta varoluşçuluğun kişisel ve toplumsal anlam arayışının bir yansıması olarak rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores existential themes in contemporary literature by analysing The Orange Girl by Jostein Gaarder and Eat Pray Love by Elizabeth Gilbert, focusing on themes of identity, freedom, and the search for meaning. The study begins with an overview of existentialist theory, including key concepts from philosophers such as Jean-Paul Sartre and Søren Kierkegaard, setting the foundation for a literary analysis of both novels. In The Orange Girl, protagonist Georg grapples with self-discovery and the temporality of existence, while Eat Pray Love documents Elizabeth Gilbert's journey of self-exploration and spiritual awakening. A comparative analysis of these works reveals how existential themes offer insights into navigating life's complexities in modern society. This study highlights the role of Existentialism in literature as a reflection of personal and societal searches for purpose and authenticity.