Balkanlarda Paramilitarizmin etkisi, 1900–1913
Impact of Paramilitarism in the Balkans, 1900–1913
  1. Tez No: 931724
  2. Yazar: RAMAZAN SÖYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TALHA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
1890'lı yıllarda Balkanlardaki ilk paramiliter örgütlerin ortaya çıkışından I. Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar olan dönemde ulus inşası, paramilitarizm ve topyekûn savaş, birbirini tamamlayan süreçler olmuştur. Bu süreçlerin odak noktası ulus devletlerin modernleşme aşamasında yaşadıkları zorluklar ve merkezîleşme kaygılarıdır. Devlet aygıtındaki bu gelişmelerle birlikte siyasal iktidarların gücüne erişmeyi amaçlayan paramiliter örgütler önem kazanmış ve Balkan ulus devletlerinin meşru şiddet tekeline ortak olmuşlardır. Balkanlarda ulus inşası siyasetini ulus devletler adına paramiliter örgütler yürütmüştür. Bu koşullar altında vuku bulan İlinden İsyanı sonrasında paramiliter şiddet bütün Balkan ulus devletlerinde yayılmıştır. Paramiliterlerin, ulus devlet yönetimleri dışında ayrıca kendi siyasî programları da mevcut olmuştur. Bu vasıfları, bütün paramiliter örgütleri eşgüdümlü olarak hareket etmeye yöneltmiştir. Hristiyan paramiliterler arasında bu siyaset yaygın ve plânlı biçimde uygulanmıştır. Makedonya'nın olağanüstü koşullarında askerî kariyerlerini ilerleten Jön Türk hareketine mensup Osmanlı zabitleri de Balkanlarda yayılan paramilitarizmden etkilenmişlerdir. Bu koşullar altında, 1908 Devrimi halk hareketi olmaktan öte tepeden inme ve seçkinci bir devrim hareketi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ulusal haklılık adına yürütülen topyekûn savaş ise, paramiliterlerin siyasal meşruluk arayışlarında en fazla ön plâna çıktıkları dönem olmuştur. Balkan Savaşları'nda Bulgar, Yunan ve Sırp paramiliter örgütlerinin topyekûn savaşın koşullarında gayrinizamî harp ve siyasî faaliyetler için uygun ortamlar buldukları görülmektedir. Topyekûn savaş aynı zamanda ulus inşası projelerine de ortam hazırlamıştır. Bu süreçte de paramiliterler ön plâna çıkmışlar ve topyekûn savaş ortamında ulus inşasına katkıda bulunarak birincil derecede rol oynamışlardır.
Özet (Çeviri)
In the period from the emergence of the first paramilitary organizations in the Balkans in the 1890s to the beginning of World War I, nation-building, paramilitarism and total war were processes that complemented each other. The focus of these processes is the difficulties experienced by nation-states in modernization process and concerns about centralization. With these developments in the state apparatus, paramilitary organizations aiming to reach the power of political powers have gained importance and have become partners in the monopoly on legitimate violence of the Balkan nation-states. In the Balkans, paramilitary organizations carried out the nation-building policy on behalf of the nation-states. After the Ilinden Uprising, which took place under these conditions, paramilitary violence spread in all Balkan national states. Paramilitaries have also had their own political programs independent of governments. This situation led all paramilitary organizations to act in coordination. Paramilitary organizations of Christian community groups implemented this policy widely and in a planned manner. Ottoman officers belonging to the Young Turk movement, who advanced their military careers in the extraordinary conditions of Macedonia, were also affected by the paramilitarism spreading in the Balkans. Under these conditions, Revolution of 1908 appears as a top-down and elitist revolutionary movement rather than a popular movement. Total war that launched in the name of national righteousness that occurred in the end of this era was the period in which paramilitaries gained the most importance in their search for political legitimacy. It is seen that in the Balkan Wars of 1912–1913, Bulgarian, Greek and Serbian paramilitary organizations found suitable environments for irregular warfare and political activities in the conditions of total war. Total war also paved the way for nation-building projects. In this process, paramilitaries came to the fore and played a primary role by contributing to nation-building under conditions of total war.