İlköğretim matematik öğretmenlerinin bazı değişkenlere göre mesleki tükenmişlik düzeyinin incelenmesi: Ankara Sincan ilçesi örneği
Examining the professional burnout levels of primary school mathematics teachers based on certain variables: The case of Sincan district in Ankara
- Tez No: 931725
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı“İlköğretim Matematik Öğretmenlerinin Bazı Değişkenlere Göre Mesleki Tükenmişlik Düzeyinin İncelenmesi”dir. Bu doğrultuda ilköğretim matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, öğrenim düzeyi, medeni durum, haftalık girdikleri ders saati değişkenlerine göre belirlenmesi hedeflenmiştir. İlköğretim matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyinin bazı değişkenler açısından incelenmesini konu alan bu çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlişkisel araştırma türlerinden korelasyonel tarama modeli kullanarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde görev yapan ilköğretim matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Ankara ili Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü' ne bağlı bulunan devlet ortaokullarında görev yapmakta olan 352 ilköğretim matematik öğretmeninden uygun örneklem belirleme yöntemi ile örneklem alınma yoluna gidilmiş olup 200 ilköğretim matematik öğretmenine ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılan Maslach ve Jackson'ın 1981 yılında geliştirdiği ölçek, 1992 yılında Ergin tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu tükenmişlik ölçeği, 22 maddeden ve 3 boyuttan oluşmaktadır. Orijinal envanter 7 dereceli Likert ölçeği kullanırken, Ergin'in (1992) uyarlaması ile 5 dereceli Likert ölçeğine dönüştürülmüştür. Ölçeğin değerlendirilmesi şu şekilde yapılmaktadır: Hiçbir zaman, çok nadir, bazen, çoğu zaman, her zaman. Araştırma bulguları neticesinde ilköğretim matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin; cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın araştırma bulguları neticesinde ilköğretim matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin; okullarda girdikleri haftalık ders saatine ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklılık göstermiştir. Elde edilen veriler frekans testi, bağımsız gruplar T testi, Tek yönlü ANOVA ve basit doğrusal korelasyon analizlerine tabi tutulmuştur. 200 öğretmenimizin Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve kişisel bilgi formuna verdikleri cevaplar üzerinden analizler yapılmıştır. Araştırmamızda Ankara ili Sincan ilçesindeki ortaokullarda görevli ilköğretim matematik öğretmenlerinin Maslach Tükenmişlik Ölçeğine göre tükenmişlik düzeylerinin ortalaması ( = 2,32) olarak belirlenmiş olup; ortaokulda görev yapan matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişliklerinin fazla olduğu belirlenmiştir. İlköğretim matematik öğretmenlerinin bu araştırma sonucuna göre mesleki tükenmişliğin alt boyutu olan duygusal tükenmişlik düzeyi normal iken, kişisel başarı ve duyarsızlaşma alt boyutu daha fazla çıkmıştır. Bu araştırmanın amacı“İlköğretim Matematik Öğretmenlerinin Bazı Değişkenlere Göre Mesleki Tükenmişlik Düzeyinin İncelenmesi”dir. Bu doğrultuda ilköğretim matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, öğrenim düzeyi, medeni durum, haftalık girdikleri ders saati değişkenlerine göre belirlenmesi hedeflenmiştir. İlköğretim matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyinin bazı değişkenler açısından incelenmesini konu alan bu çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İlişkisel araştırma türlerinden korelasyonel tarama modeli kullanarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde görev yapan ilköğretim matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Ankara ili Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü' ne bağlı bulunan devlet ortaokullarında görev yapmakta olan 352 ilköğretim matematik öğretmeninden uygun örneklem belirleme yöntemi ile örneklem alınma yoluna gidilmiş olup 200 ilköğretim matematik öğretmenine ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılan Maslach ve Jackson'ın 1981 yılında geliştirdiği ölçek, 1992 yılında Ergin tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu tükenmişlik ölçeği, 22 maddeden ve 3 boyuttan oluşmaktadır. Orijinal envanter 7 dereceli Likert ölçeği kullanırken, Ergin'in (1992) uyarlaması ile 5 dereceli Likert ölçeğine dönüştürülmüştür. Ölçeğin değerlendirilmesi şu şekilde yapılmaktadır: Hiçbir zaman, çok nadir, bazen, çoğu zaman, her zaman. Araştırma bulguları neticesinde ilköğretim matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin; cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın araştırma bulguları neticesinde ilköğretim matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerinin; okullarda girdikleri haftalık ders saatine ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklılık göstermiştir. Elde edilen veriler frekans testi, bağımsız gruplar T testi, Tek yönlü ANOVA ve basit doğrusal korelasyon analizlerine tabi tutulmuştur. 200 öğretmenimizin Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve kişisel bilgi formuna verdikleri cevaplar üzerinden analizler yapılmıştır. Araştırmamızda Ankara ili Sincan ilçesindeki ortaokullarda görevli ilköğretim matematik öğretmenlerinin Maslach Tükenmişlik Ölçeğine göre tükenmişlik düzeylerinin ortalaması ( = 2,32) olarak belirlenmiş olup; ortaokulda görev yapan matematik öğretmenlerinin mesleki tükenmişliklerinin fazla olduğu belirlenmiştir. İlköğretim matematik öğretmenlerinin bu araştırma sonucuna göre mesleki tükenmişliğin alt boyutu olan duygusal tükenmişlik düzeyi normal iken, kişisel başarı ve duyarsızlaşma alt boyutu daha fazla çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is 'Investigating the Professional Burnout Level of Elementary Mathematics Teachers According to Some Variables'. In this direction, it was aimed to determine the level of professional burnout of elementary mathematics teachers according to the variables of gender, age, professional seniority, education level, marital status, weekly course hours. In this study, quantitative research method was used to examine the level of professional burnout of elementary mathematics teachers in terms of some variables. It was conducted using correlational survey model, one of the relational research types. The population of the study consists of elementary mathematics teachers working in Ankara province. Out of 352 elementary mathematics teachers working in public secondary schools affiliated to Sincan District Directorate of National Education in Ankara province, sampling was carried out with the appropriate sampling method and 200 elementary mathematics teachers were reached. The scale developed by Maslach and Jackson in 1981 was adapted into Turkish by Ergin in 1992. This burnout scale consists of 22 items and 3 dimensions. While the original inventory uses a 7-point Likert scale, Ergin's (1992) adaptation converted it into a 5-point Likert scale. The scale is evaluated as follows: Never, very rarely, sometimes, most of the time, always. As a result of the research findings, it was concluded that the occupational burnout levels of elementary mathematics teachers did not show a significant difference according to gender, age, marital status and educational status. On the other hand, as a result of the research findings, it was concluded that the professional burnout levels of elementary mathematics teachers showed a significant difference according to the weekly course hours and professional seniority. The data obtained were subjected to frequency test, independent groups T test, one-way ANOVA and simple linear correlation analyses. 200 teachers' responses to the Maslach Burnout Scale and personal information form were analysed. In our research, the mean burnout level of elementary mathematics teachers working in secondary schools in Sincan district of Ankara province according to Maslach Burnout Scale was determined as ( = 2,32) and it was determined that the occupational burnout of mathematics teachers working in secondary schools was high. According to the results of this study, while the level of emotional burnout, which is the sub-dimension of professional burnout, was normal, the sub-dimensions of personal accomplishment and depersonalisation were found to be higher.