Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının yapay zekâ farkındalıklarının belirlenmesi: Ankara örneği
Determination of artificial intelligence awareness of information technologies teachers and teacher candidates: The Ankara case
  1. Tez No: 931733
  2. Yazar: ALİ YATARKALKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilişim Teknolojileri öğretmenleri ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü öğrencilerinin yapay zekâ farkındalıklarını belirlemektir. Yapay zekâ uygulamalarının pek çok alanda kullanılması ve hayatımıza yeni meslekleri katması, yapay zekâyı eğitim alanında da önemli bir noktaya getirmektedir. Eğitim alanında yapay zekânın öneminin artması bilişim teknolojileri öğretmenleri ve bu bölümün öğrencilerinin yapay zekâ konusundaki farkındalıklarının belirlenmesini önemli bir hale getirmektedir. Çalışmada“Öğretmenler İçin Yapay Zekâ Farkındalık Düzeyi”Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışma kapsamında 38 bilgisayar öğretmeni ve 117 bilgisayar ve öğretim teknolojisi öğretmenliği bölümü öğrencisinden olmak üzere toplam 155 katılımcıdan cevaplar alınmıştır. Daha sonrasında toplanan verilerin güvenirliğini sağlamak için Cronbach's Alpha değerlerine bakılmıştır. Tüm sorulara uygulanan Cronbach's Alpha değeri 0,994 çıkmıştır. Ölçeğin alt boyutlarına ayrı ayrı Cronbach's Alpha uygulanmış ve bunlar sonucunda toplanan verilerin güvenilir olduğuna karar verilmiştir. Daha sonrasında elde edilen verilerin frekans dağılımları ile yüzdesel dağılımlarına bakılmış ve bu veriler yorumlanmıştır. Yaş, cinsiyet ve Bilişim Teknolojileri öğretmeni olma durumu ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü öğrencisi olma durumu arasındaki farkların karşılaştırılması için de t-testi ve Oneway Anova testleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler sonucunda Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin ve öğretmen adaylarının yapay zekâ farkındalıklarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the artificial intelligence awareness of Information Technologies teachers and Computer and Instructional Technology Education students. The use of artificial intelligence applications in many areas and the addition of new professions to our lives bring artificial intelligence to an important point in the field of education. The increasing importance of artificial intelligence in the field of education makes it important to determine the awareness of information technologies teachers and students of this department about artificial intelligence. Data were collected in the study using the“Artificial Intelligence Awareness Level for Teachers”Scale. Within the scope of the study, responses were received from a total of 155 participants, 38 computer teachers and 117 computer and instructional technology teaching students. Later, Cronbach's Alpha values were examined to ensure the reliability of the collected data. The Cronbach's Alpha value applied to all questions was 0.994. Cronbach's Alpha was applied separately to the sub-dimensions of the scale and as a result, it was decided that the collected data were reliable. Afterwards, the frequency distributions and percentage distributions of the obtained data were examined and these data were interpreted. T-test and Oneway Anova tests were used to compare the differences between age, gender, and being an Information Technologies teacher and being a Computer and Instructional Technologies Education student. As a result of the obtained data, it was concluded that the artificial intelligence awareness of Information Technologies teachers and teacher candidates was high.