Yapay zekânın toplumsal ve ekonomik etkilerininincelenmesi
Analyzing the social and economic impacts of artificial intelligence
  1. Tez No: 931776
  2. Yazar: TEVFİK ERDAL BAYLAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY UÇAR YÜZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapay zekâ teknolojileri özellikle son dönemlerde popülerlik kazanan bir teknoloji olup insanların gündelik yaşamlarında, iş dünyasında ve sosyal çevrelerinde pek çok değişikliğe yön vermektedir. Çoğunlukla karmaşık yapılı sorunların çözülmesinde kullanılan yapay zekâlar büyük verileri işleme yetenekleri sayesinde karmaşık süreçleri basite indirgemekte ve hızlı bir şekilde çözümler sunabilmektedir. Sağlıktan ticarete, eğitimden savunma sanayisine, üretim süreçlerinden müşterilere kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren yapay zekâlar günümüzün vazgeçilmez teknolojileri olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte yapay zekâ teknolojilerinin toplumsal ve ekonomik anlamdaki etkileri de oldukça derindir. Yapay zekânın özellikle toplumsal ve ekonomik etkilerinin incelenmesine odaklanan bu tez çalışması, son dönemlerde popülerliğini koruyarak artırmaya devam eden yapay zekâ teknolojilerinin toplumsal düzeyde yol açtığı etkilerin açıkça tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bununla birlikte yapay zekânın ekonomik yapılar üzerindeki etkilerinin ve sosyal etkileşimlerinin incelenmesi hedeflenmektedir. İlgili alan yazında yapay zekâ kavramını konu edinen pek çok çalışmanın bulunmasına karşın ele alınan bu tez çalışması, yapay zekânın hem olumlu hem de olumsuz etkilerini bir arada sunarak diğer literatür çalışmalarından ayrılmaktadır. Doküman analizi yönteminden yararlanılarak gerçekleştirilen bu çalışmanın sonuçları ise yapay zekâ teknolojilerinin insan iş gücünü destekleyici etkilerinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte yapay zekanın insanlar için önemli imkanlar sunduğu görülürken bu teknolojinin kontrollü ve dengeli bir şekilde kullanılmasının önemine vurgu yapılmaktadır. Ayrıca yapay zekanın toplumsal ve ekonomik gelişmelere katkı sağlayarak muhtemel risk ve güçlükleri en aza indirdiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence technologies are a technology that has gained popularity especially in recent times and is leading to many changes in people's daily lives, business world and social environments. Artificial intelligence, which is often used to solve complex problems, can simplify complex processes and provide solutions quickly, thanks to its ability to process big data. Artificial intelligence, which operates in a wide range from health to commerce, from education to the defense industry, from production processes to customers, stands out as today's indispensable technologies. However, the social and economic impacts of artificial intelligence technologies are also quite profound. This thesis, which focuses especially on examining the social and economic effects of artificial intelligence, aims to clearly identify the effects caused by artificial intelligence technologies, which have continued to maintain and increase their popularity in recent times, at the social level. In addition, it is aimed to examine the effects of artificial intelligence on economic structures and social interactions. Although there are many studies on the concept of artificial intelligence in the relevant literature, this thesis differs from other literature studies by presenting both the positive and negative effects of artificial intelligence together. The study results reveal that artificial intelligence technologies have supportive effects on the human workforce. However, while it is seen that artificial intelligence offers important opportunities for people, the importance of using this technology in a controlled and balanced way is emphasized. It is also stated that artificial intelligence minimizes possible risks and difficulties by contributing to social and economic developments.