Birleştirilmiş sınıflı uygulamaların öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Investigation of combined classroom applıcations by teachers' opinions
  1. Tez No: 931839
  2. Yazar: MEHTAP AYBEDİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN UŞAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Birleştirilmiş sınıf, çeşitli nedenlerle en az iki sınıfın aynı derslikte birleştirilip tek öğret-men tarafından eğitim öğretim yapılması anlamına gelmektedir. Birleştirilmiş sınıflar, coğrafi, ekonomik vb. nedenlerden dolayı ülkemizin vazgeçilmez bir gerçeğidir. Bu araştırmada birleştirilmiş sınıflı okullarda görev yapan öğretmenlerin deneyimlerinden yararlanarak öğrencilere daha elverişli eğitim ortamlarının ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Çalışma, uygulamayı çeşitli yönleriyle ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Aydın İlinin Köşk İlçesinde amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen sekiz öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma, nitel araştırma modellerinden temel nitel araştırması olarak tasarlanmıştır. Veriler, öğretmenlerle yapılan yüz yüze görüşmeler neticesinde toplanmıştır ve görüşmeler, yarı yapılandırılmış beş sorudan oluşmaktadır. Görüşmelerden elde edilen veriler, araştırmanın bulgularını oluşturmaktadır. Araştırma bulguları tema ve kodlar oluşturularak analiz edilmiştir. Bulgular kısmında veriler tablolaştırılarak sunulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, birleştirilmiş sınıflarda görev yapan öğretmenler, çevresel etkilerin öğrencilerin okula karşı ilgilerini artırdığını ortaya koymaktadır. Ancak bu sonucun, birleştirilmiş sınıflarda öğretmenlik yapan kişilerin uygulamanın zayıf yönlerini avantaja dönüştürebilmesi durumunda mümkün olduğu vurgulanmaktadır. Öğrencilerin öğrenim gördükleri okullar dezavantajlı görünse bile, bu okulları eğitim açısından elverişli hale getirecek olan kişi öğretmendir. Ayrıca, devletin öğrencilere ve öğretmenlere sunduğu yardım ve destek sayesinde, birleştirilmiş sınıflı okullar dezavantajlı grup olmaktan çıkarak avantajlı hale gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
A combined classroom means that for various reasons at least two classes are combined into a single classroom and taught by the same teacher. Combined classrooms are an indispensable reality of our country due to geographical, economic, etc. Reasons. In this study, it is aimed to reveal more favorable educational environments for students by making use of the experiences of teachers working in schools with combined classes. The study aims to reveal the application in various aspects. The study group of the research consists of eight teachers selected by purposive sampling method in Köşk district of Aydın province in the 2023-2024 academic year. The research was designed as basic qualitative research from qualitative research models. The data were collected through face to face interviews with the teachers and the interviews consisted of five semi structured questions. The data obtained from the interviews constitutes the findings of the study. Research findings were analyzed by creating themes and codes. In the find-ings section, the data are tabulated and presented. According to the findings of the study, teachers working in unified classrooms reveal that environmental effects increase students' interest in school. However, this result can be interpreted as a result of the fact that teachers working in unified classrooms can turn the weaknesses of the practice into advantages.